Wszystko, co musisz wiedzieć o iglakach, by stworzyć ogród marzeń.

Wygodne meble, piękne kwiaty, lekki powiew wiatru… Każdy z nas marzy o przestrzeni na świeżym powietrzu, która pozwoli na odprężenie i oderwanie od codziennych obowiązków. Czy jest to ogród, taras, czy też mały balkon, nierozłącznym elementem wystroju są rośliny. A roślinami pełnymi wdzięku niezależnie od pory roku są drzewa i krzewy iglaste!

Ozdobne iglaki vs. Reszta kwiatów

Niewątpliwie największą zaletą posiadania iglaków w ogrodzie jest ich długa żywotność i piękny wygląd przez cały rok. W odróżnieniu od kwiatów i roślin systematycznie zakwitających, nie zamierają one przy spadkach temperatur. Ich uprawa jest prosta, a pielęgnowanie nie zabiera dużo czasu. Ponadto ogromną zaletą krzewów iglastych jest różnorodność. Jeśli chcesz skupić się na wyjątkowym wystroju małego balkonu, wybierz iglaki miniaturowe. Jednak gdy potrzebujesz więcej prywatności w swoim ogrodzie, postaw na drzewa iglaste lub wysokie krzewy ozdobne, które skutecznie osłaniają przed spojrzeniami z zewnątrz.

Nasłonecznienie a wybór gatunku iglaków

Przy wyborze gatunku musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie krzewy i drzewa iglaste potrzebują dużego nasłonecznienia. Na szczęście łatwo rozpoznać, które z nich mają większe zapotrzebowanie na promienie słoneczne. Te o jasnozielonej i żółtej barwie (np. jałowiec, sosna) chłoną większą ilość światła, natomiast iglaki w ciemniejszym kolorze (np. cisy, choiny kanadyjskie) są stworzone do uprawy w miejscach bardziej zacienionych.

Jak sadzić drzewa i krzewy iglaste?

Pierwszym krokiem podczas sadzenia roślin iglastych jest spulchnienie ziemi, najlepiej torfem lub kompostem. Jeżeli chcesz umieścić iglaki w pojemniku, przed nasypaniem do niego spulchnionej ziemi zalecane jest zrobienie otworów odprowadzających nadmiar wody. Kolejny krok to odpowiednie wsadzenie iglaka w ziemię – konieczne jest zakrycie całej bryły korzeniowej. Na koniec trzeba przyklepać ziemię, aby krzewy lub drzewa były stabilnie osadzone. Po zasadzeniu rośliny przez kilka dni należy ją obficie podlewać. Sadzisz iglaki w ogrodzie? Pamiętaj, aby umieszczać je w odpowiednich odstępach. Drzewa iglaste powinny mieć od 3 do 5 metrów przestrzeni, natomiast krzewy – od 1 do 3 metrów.

Pielęgnacja iglaków ozdobnych

Pielęgnacja krzewów iglastych nie wymaga dużo pracy. W miesiącach letnich trzeba je podlewać tak, aby utrzymać stałą wilgotność ziemi. Wiosną i jesienią należy ograniczyć nawadnianie, a przy temperaturach ujemnych całkowicie z niego zrezygnować. Od kwietnia do listopada warto zastosować nawóz organiczny lub mineralny przeznaczony dla iglaków. Chcesz, aby Twoje rośliny rozrastały się szybciej i bujniej? Zadbaj o regularne przycinanie, a w przypadku krzewów ozdobnych uprawianych na balkonie lub tarasie pamiętaj, żeby po kilku latach przesadzić je do większych donic. Taka pielęgnacja sprawi, że rośliny iglaste wyrosną zdrowe i piękne, a Twój ogród stanie się wymarzonym miejscem na całodzienny relaks.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-sadzic-i-pielegnowac-iglaki-w-ogrodzie-i-na-tarasie-porady-eksperta