Sufit podwieszany i ścianka działowa z płyt GK – co musisz wiedzieć?

Summer patio or outdoor lounge area with adorable, comfortable pallet furniture and bright cushions. Generative AI

Najprostszym sposobem na obniżenie wysokiego pokoju lub wydzielenie dodatkowego pomieszczenia jest zbudowanie podwieszanego sufitu lub postawienie ścianki działowej za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Ten materiał budowlany jest powszechnie wykorzystywany podczas prac wykończeniowych. Aby uzyskany efekt był zgodny z oczekiwaniami, należy przestrzegać podstawowych zasad montażu.

Kolejność wykonywanych prac

Połączenie sufitu podwieszanego ze ścianą murowaną nie nastręcza żadnych trudności. Duża nośność takiej ściany powoduje, że profile utrzymujące płyty gipsowo-kartonowe mogą być do niej przytwierdzane przy użyciu kołków rozporowych o odpowiedniej długości. Takie połączenie jest trwałe i bezpieczne. Sporym wyzwaniem dla osób wykonujących prace wykończeniowe jest natomiast połączenie sufitu podwieszanego ze ścianką działową wykonaną z płyt gk, gdy niemożliwe jest użycie kołków rozporowych. Aby cała konstrukcja była solidna i miała dobre parametry izolacyjne, należy zwrócić uwagę na kolejność wykonywanych prac.

Zaleca się, aby sufit podwieszany był mocowany do ściany z płyty, a nie odwrotnie. Montaż ścianki działowej do sufitu podwieszanego jest gorszym rozwiązaniem. Chodzi bowiem o to, by ścianka była zamocowana do stropu, ponieważ wpływa to na poprawę stabilności całej konstrukcji. Ścianka działowa do sufitu podwieszanego powinna być mocowana tylko w sytuacji, gdy taki sufit istniał już wcześniej, a zleceniodawca po czasie postanowił stworzyć kolejne pomieszczenie z płyty gipsowo-kartonowej.

Elementy potrzebne do prawidłowego wykonania połączenia

Aby łączenie płyt gk sufit ściana było poprawne, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie elementy potrzebne do stworzenia stelaża. Chodzi tu przede wszystkim o profile nośne oraz przyścienne, a także blachowkręty niezbędne do scalenia całej konstrukcji. Profile przyścienne mocuje się do regipsowej ścianki działowej przy użyciu blachowkrętów, których maksymalny rozstaw wynosi 1000 mm. Po ich przytwierdzeniu można przystąpić do osadzania profili nośnych. W tym wypadku również używa się blachowkrętów. Kiedy stelaż jest gotowy, można przystąpić do mocowania płyt gipsowo-kartonowych tworzących sufit. Po zakończeniu prac montażowych należy wykonać prace wykończeniowe polegające na umieszczeniu masy szpachlowej w miejscu łączenia się ścianki działowej i sufitu. Zaleca się korzystanie z masy zawierającej włókna celulozowe i modyfikowanej tworzywami sztucznymi.

Taki produkt charakteryzuje się zwiększoną odpornością na pękanie. W miejscach szczególnie narażonych na zarysowanie należy zastosować taśmę wzmacniającą. Do wypełniania miejsca łączenia ścianki działowej i sufitu podwieszanego można także użyć akrylu przeznaczonego do płyt gipsowo-kartonowych. Tego rodzaju preparat charakteryzuje się dużą elastycznością, a dodatkowo jest łatwy do nanoszenia. Łączenie sufitu podwieszanego ze ścianką działową z płyt GK wymaga wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Nieprawidłowe wykonanie tych czynności może sprawić, że efekt prac będzie gorszy od oczekiwanego.

Dowiedz się więcej z artykułu: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/laczenie-sufitu-podwieszanego-ze-scianka-dzialowa-z-plyt-gk-instrukcja