Niewymagające rośliny ogrodowe, czyli sposób na ładny ogród niewielkim kosztem pracy

Przy tworzeniu przestrzeni zielonej wielu z nas martwi się o to, czy poradzi sobie z hodowlą znajdujących się w nim roślin. Najczęściej chcielibyśmy się jedynie cieszyć pięknymi krzewami i kwiatami bez ciągłej i nadmiernej opieki nad nimi. Rośliny często chorują i zrzucają liście, a trawnik trzeba kosić. Każdy ogród wymaga pielęgnacji. Na rynku mamy jednak szeroki wybór mało wymagających roślin do ogrodu. Są one niezwykle łatwe w uprawie. Dzięki nim będziemy posiadali piękne otoczenie domu. Co najważniejsze, nie stracimy zbyt wiele czasu na pracę przy nim.

Kwiaty niewymagające dobrej gleby

Najpierw powinniśmy dobrze przyjrzeć się naszemu ogrodowi. Musimy stwierdzić czy jego teren jest nasłoneczniony czy bardziej podmokły i wilgotny. Ułatwi nam to zadanie przy doborze roślin łatwych w utrzymaniu. Jeśli w naszej zielonej przestrzeni panuje wilgoć i jest dużo cienia warto wybrać rośliny takie jak:

1. Kosaciec syberyjski

Pochodzi z południowej, zachodniej i środkowej Europy oraz Turcji. Występuje również na Kaukazie i Syberii. Kiedy kwitnie pojawiają się na nim piękne niebieskie kwiaty. Przeważnie występują po 2, niekiedy 3-4 na jednym pędzie. Łodyga jest pusta, wzniesiona do 120 cm wysokości.

2. Zawilec japoński

Jest to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Wywodzi się z Japonii, gdzie wyhodowano jego ozdobną odmianę. Posiada niewielkie pastelowo różowe, fioletowe lub białe kwiaty. Jest bardzo ozdobny i przykuje uwagę niejednej osoby.

3. Kalina koralowa

Roślina ta wywodzi się ze środkowo-zachodniej Azji, występuje również w Europie. Jest to krzew należący do rodziny piżmaczkowatych. Kwitnie na biało, a jego kwiaty przypominają duże białe kule.

Jakie wybrać rośliny łatwe w uprawie do nasłonecznionego ogrodu?

Jeśli nasz ogród rozświetla słońce, a gleba szybko wysycha, proponujemy kwiaty łatwe w uprawie takie jak:

1. Krwawnik pospolity

Często występuje w Eurazji oraz Ameryce Północnej. Jest to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Jego kwiaty przypominają koszyczki. Są drobne, koloru białego.

2. Żarnowiec miotlasty

To rodzaj krzewu, który występuje w środkowej i południowej Europie, a także w Polsce. Jest uprawiany i dziczejący. Kwitnie na piękny żółty kolor.

3. Jukka karolińska

To gatunek zimozielonej rośliny z rodziny szparagowatych. Jej pochodzenie to południowo-wschodnie stany USA. Kwitnie na biało, a długą łodygę ma ukrytą wśród liści o niebanalnym kształcie.

Kwiaty wieloletnie łatwe w uprawie

Jeśli chcemy cieszyć się roślinami w naszym ogrodzie przez lata, warto kupić kwiaty wieloletnie łatwe w uprawie. Przykładem takiej rośliny może być np. czyściec wełnisty. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu i Iranu. Jego kolor przypomina mroźną zieleń. Kwiaty tej rośliny są purpurowo- fioletowe, małe i niepozorne. Innym rodzajem tego typu roślin są liliowce ogrodowe. Można powiedzieć, że są to najładniejsze rośliny jakie moglibyśmy zasadzić. Kwiaty liliowca nie są trwałe. Kwitną jedną dobę, jednak rozkwitają jeden po drugim. Dobrym pomysłem, jest ponadto zasadzenie w naszej zielonej przestrzeni jeżówek. Posiadają one kwiaty w kształcie koszyczków, które mają bardzo piękne kolory. Jeżówki kwitną na biało i zielono, żółto, różowo, a nawet karminowo.

Wszystkie kwiaty i krzewy, które zostały wymienione w artykule to rośliny ogrodowe łatwe w uprawie. Teraz wystarczy tylko udać się do sklepu i stworzyć wspaniały ogród, który sami zaaranżujemy. Będziemy mogli podziwiać go przez lata. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/niewymagajace-rosliny-ogrodowe-10-kwiatow-latwych-w-uprawie