Poczuj miętę do gotowania – miętowy kolor ścian w kuchni

Kolor miętowy jak każdy odcień zieleni pływa na nas uspokajająco. Koi nerwy nadszarpnięte codziennymi wyzwaniami. Wprowadza harmonie przywołującą na myśl przyrodę i naturalny rytm życia. Miętowy jest kolorem subtelnym, delikatnym, który z powodzeniem  można zastosować tak w większych jak i całkiem małych kuchniach. Jak inne pastelowe odcienie nie pobudza nadmiernie lecz po cichu wprowadza do pomieszczenia radosny nastrój. Pomieszczenia w których je zastosowano zyskują lekkość niepozbawioną przy tym przytulnego charakteru. Tak jak roślina od której pochodzi jego nazwa orzeźwi i nada świeżości przyprawionej nim kuchni.

Farba w kolorze miętowym do kuchni

Kuchnia pomalowana na miętowo, oczywiście. Nie na całej powierzchni ścian konieczne czy po prostu znacznie bardziej rozsądne jest zastosowanie kafelków lub szklanych płyt. Choć nic nie stoi na przeszkodzie aby i one mogły być miętowe. Poza najbardziej newralgicznymi punktami jak fragment ściany za zlewozmywakiem i kuchenką spokojnie możemy użyć farby. Powinniśmy jednak przy jej wyborze pamiętać o tym, że kuchnia w całości jest miejscem podwyższonego ryzyka w kwestii pojawiania się zabrudzeń. Powinniśmy zatem przy wyborze farby poszukać takiej o odpowiednich właściwościach. W pomieszczeniu takim jak kuchnia mamy do czynienia również z wilgocią i wyższą temperaturą, może to sprzyjać rozwojowi pleśni. Farba powinna być zatem:

  • bezpieczna,
  • odporna na zabrudzenia
  • łatwa w czyszczeniu
  • odporna na wilgoć i zmiany temperatury
  • oraz niepozwalająca na rozwój grzybów.

 Najodpowiedniejsza będzie farba dyspersyjnych z I klasą odporności, w ostateczności II. Wśród nich wyróżnić można farby lateksowe i akrylowe. Wśród nich na pewno znajdziecie kolor mięty o odpowiadającym wam nasyceniu.

Miętowy kolor ścian – z czym go połączyć

Miętowy bardzo ładnie łączy się w zasadzie ze wszystkimi wykorzystywanymi tradycyjnie w kuchni kolorami i materiałami:

  • biały – tradycyjnie pasująca do wszystkiego;
  • czarny – doda wyrazistości pastelowemu  wnętrzu;
  • jasne szarości ale i te ciemniejsze jak grafit;
  • delikatne beże.

Jeśli mamy ochotę wprowadzić inne jeszcze  inne kolory do wnętrza sprawdzić się mogą np. delikatny róż, żółty , który doda wnętrzu ciekawy wyraz i doładuje je swoją energią albo nawet granatowy.
Świetnie komponuje się z drewnem.     

Miętowa kuchnia

 Kolor miętowy może kojarzyć głównie ze stylami retro czy vintage lecz doskonale sprawdzi sie również w całkowicie nowoczesnej aranżacji. Dobrze wyglądać na pewno będzie aranżacja z białymi meblami o prostych frontach. Do tego stalowe sprzęty AGD, taki również zlewozmywak. Ściany pomalowane miętową farbą, wybierzmy jedną najbardziej widoczną, barwa może być wtedy bardziej nasycona albo zastosujmy ją w delikatniejszej wersji na całości pomieszczenia. Dodajmy szare albo białe elementy oświetlenia, a na miętowej ścianie powieśmy np. biały zegar w ciekawej formie. Nie zapomnijmy postawić na parapecie lub stole prostej doniczki z tą prawdziwą miętą. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/5-propozycji-aranzacji-kuchni-w-kolorze-mietowym