Zastanawiasz się jak urządzić pokój dla przedszkolaka? Dowiedz się, jakie kolory ścian i dodatki są odpowiednie do sypialni Twojego dziecka

Modern house with garden swimming pool and wooden deck

Złammy stereotyp o różowym pokoju dla dziewczynki i niebieskim pokoju dla chłopca. Przecież dzieci kochają kolory! Nie ograniczaj się więc do klasyki, no i przede wszystkim- zapytaj dyskretnie o zdanie swojego przedszkolaka.

W tym wieku gust dziecka zmienia się co tydzień- raz kocha konie, a raz kolekcjonowanie kamyków. Jego pokój musi być więc dość uniwersalny i gotowy na zmiany.

Jak i dlaczego dzielimy pokój dla malucha na strefy:

Pokój powinien być rozdzielony na poszczególne strefy. Ułatwi to dziecku koncentrację, zasypianie i utrzymanie porządku.

SPANIE- przytulna strefa, może być oddzielona kotarką, baldachimem itp. Najlepiej pełna poduszek.  Plus regał z bajkami na dobranoc, lampkę nocną i fotel dla nas. Dziecko będzie czuło się tam bezpiecznie, przez co jego sen będzie zdrowszy.

NAUKA- odpowiednio dostosowane do wzrostu krzesło i biurko oraz jak najmniej rozpraszających elementów. Pomoże to w koncentracji i skupieniu.

ZABAWA- miejsce, w którego urządzaniu dziecko ma największy udział- jego miejsce. Powinno być komfortowe i bezpieczne, pełne kolorów i oczywiście miejsca na zabawki.

Ściany, sufit i podłoga w pokoju dziecięcym. Od czego zacząć?

Podłogę najlepiej pokryć wykładziną. Dzieci podczas zabawy zwykle siedzą na ziemi, zadba to o ich komfort i zdrowie. Nie wybieraj jednak jasnej i puchatej wykładziny, nie chcesz przecież wyciągać z niej plasteliny. Wykładzina powinna mieć mocny, nawet jaskrawy kolor lub ciekawy wzór, przełamie to wygląd ścian.

Ściany- ściany w pokoju przedszkolaka to nie lada wyzwanie, a dzisiejszy wybór na rynku tapet i farb nie ułatwia nam decyzji. Jeśli chodzi o malowanie ścian– dobrze sprawdzą się farby jasne, pastelowe, ale koniecznie wodoodporne! Takie barwy wyciszą dziecko po aktywnym dniu w przedszkolu. Jest otoczone masą zabawek, więc taki spokojny element jak miętowe, liliowe czy beżowe ściany będą w sam raz. Co najważniejsze- te kolory posłużą na długo. Gdy dziecko będzie starsze, ściany w takich barwach nie będą dla niego problemem czy wstydem.

Złota propozycja- właściwie to czarna, ale to dlatego, że mowa o farbie kredowej. Jest to specjalna farba do ścian, która umożliwia rysowanie kredą po swojej powierzchni. Naszym zdaniem- najlepsze rozwiązanie dla kreatywności dziecka.

A może jednak tapeta? Z pewnością da dziecku więcej radości, ale miejmy na uwadze, że może się szybko znudzić. Świetną opcją są tapety edukacyjne, które w swoim wzorze zawierają alfabet, zwierzątka czy liczby- to opcja dla tych najmłodszych.

Sufit? Tutaj oczywiście klasyczna biel, ale warto wspomnieć o farbach fluorescencyjnych– w dzień ich nie widać, za to w nocy dziecko ma wspaniały widok na “rozgwieżdżone niebo”.

Dodatkowo: na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dla przedszkolaka, by zwiększyć komfort i bezpieczeństwo dziecka?

  • Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zadbaj o odpowiednie wykończenie pokoju, zabezpiecz ewentualne rogi mebli i kontakty w ścianach.
  • Pokój dziecka to jego królestwo- musi czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Warto kupić różne poduszki, siedzisko czy pufę.
  • Jak wiadomo dziecko podczas zabawy to małe tornado. Przygotujcie wspólnie pudełka z odpowiednimi podpisami i rysunkami, co ułatwi dbanie o porządek.

Jak więc urządzić pokój przedszkolaka? W jasnych barwach, z akcentami mocnego koloru, bezpiecznie i komfortowo. Powodzenia!

https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/kolory-scian-w-pokoju-przedszkolaka-sprzyjajace-nauce-i-zabawie