W jaki sposób można obudować kominek płytami gk?

Modern wood and concrete kitchen interior with empty mock up place on wall, island, appliances and window with city view and daylight. 3D Rendering

Posiadanie kominka we własnym domu jest naprawdę dużym plusem. Bardzo dobrze się on prezentuje już jako sam element wnętrza, a jeszcze większego uroku nabiera wtedy, gdy w zimowy wieczór można sobie w nim napalić. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby taki kominek jakoś sensownie obudować oraz zabezpieczyć, ponieważ mamy w takiej sytuacji mimo wszystko do czynienia z ogniem. Dziś rozwiązaniem na obudowę kominka, mogą okazać się dla nas płyty z karton-gipsu. Popularnie wykorzystywane do suchej zabudowy, dziś służą również do realizowania swoich fantazji względem kominka.

Czy obudowanie kominka płytami gk jest bezpieczne?

Możemy zadawać sobie pytanie czy płyty gk nadają się na obudowę kominka. Są bowiem materiałem, który mimo wszystko jest łatwopalny. Niemniej jednak jeśli zastosujemy odpowiednie zasady bezpieczeństwa, wówczas bez najmniejszego problemu będziemy w stanie wykonać taką zabudowę, która nie będzie sprawiała nam żadnego problemu podczas użytkowania kominka. Oczywiście wszystko to musi zostać dobrze przemyślane i najlepiej jest kierować się jakimiś odgórnymi wytycznymi, zamiast samodzielnie próbować rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Jeśli w domu mamy przykładowo małe dzieci to szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy faktycznie kominek jest odpowiednio przede nimi zabezpieczony. Wkład kominowy w trakcie swojej pracy nagrzewa sie do kilkuset stopni. Jest to siła, która w krótkim czasie mogłaby strawić nawet cały nasz dom. Dlatego podczas obudowywania kominka musimy bazować na rozwiązaniach i materiałach, które będą również ognioodporne.

Jeśli chcemy żeby kominek został zabudowany w odpowiedni sposób, to musimy wcześniej pomyśleć również o dobrym odprowadzaniu ciepła, które w trakcie jego użytkowania będzie się uwalniać. Bardzo często wydaje nam się, że obudowa naszego kominka powinna być niezwykle szczelna. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ od samego dołu nie powinno się uzyskiwać pełnej szczelności. Na samej górze muszą zostać również wykonane odpowiednie nacięcia i stworzenie kilku otworów, które będą dodatkowo zabezpieczone kratkami. Kratki te muszą zostać oczywiście wykonane z materiałów, które będą odporne na działanie wysokich temperatur. To właśnie dzięki tego typu kratkom, powietrze jest odprowadzane we właściwi sposób. Tylna ścianka w kominku, również spełnia bardzo ważne zadanie. Przede wszystkim trzeba odizolować ją od budowy termicznie, stosując płytę mineralną z wełny skalnej. Grubość takiej płyty to od 25-30 cm. Musi być ona zatem stosunkowo gruba i powinniśmy się tych wytycznych ściśle trzymać. Do takiej wełny dodatkowo musi zostać dopasowany ekran aluminiowy, który kierować będzie ciepło do wnętrza obudowy kominka. W taki sposób stworzymy obudowę, która naprawdę będzie dla nas bezpieczna.

Jak krok po kroku wykonuje się obudowę?

Nie zawsze czujemy się na siłach aby wykonywać takie zadania, jak przykładowo obudowa kominka. Warto jednak rozważyć samodzielne jej wykonanie, ponieważ wówczas naprawdę moglibyśmy sporo zaoszczędzić.

Budując obudowę trzeba wyznaczyć gdzie taka obudowa ma się znajdować, profile UW dociąć, umieścić w podłodze za pomocą kołków stalowych.

Następnie zaznacza się przebieg profili poziomych UW na suficie, przycina się profile pionowe i płytę wełny. Na samym początku trzeba zamocować profile tylne, potem pionowe CW. Wokół kominka montuje się profile CW I UW, izolując też boczą ścianę i wykonując izolację frontową. Po wyizolowaniu, przycina się płyty gk, montuje otwory wlotowe i wylotowe. Później wszystkie otwory trzeba zaszpachlować i można przystąpić do wykańczania powierzchni.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obudowac-kominek-plyta-gipsowa-krok-po-kroku