Turkusowe ściany w mieszkaniu. Jak uniknąć gafy?

Kolor turkusowy idealnie sprawdzi się we wnętrzach nawiązujących do stylu nowoczesnego, retro, skandynawskiego, a także orientalnego. Jego intrygująca paleta odcieni pozwoli podkreślić wyjątkowy charakter pomieszczenia oraz ożywi otoczenie. Jednak decydując się na turkus w mieszkaniu musimy pamiętać o możliwości popełnienia aranżacyjnej gafy, dlatego należy zwrócić uwagę na umiar oraz dobre zbalansowanie dodatków. Oto kilka porad, które pomogą ci uniknąć błędów.

Łącz kolory

Obecnie na rynku farb w Polsce dostępne są najrozmaitsze warianty odcieni turkusu, którego jasne i ciemne tony idealnie sprawdzą się we wnętrzu. Niestety zastosowanie jednolitej, turkusowej barwy na wszystkich ścianach w pomieszczeniu może okazać się przytłaczająca, w związku z czym najlepiej łączyć ze sobą kolory. W tym celu równie dobrze sprawdzą się pastelowe, neutralne odcienie (beżowy, brązowy, różowy), jak i barwy tworzące silny kontrast z turkusem, na przykład koralowa czerwień lub pomarańcz.

Dominujący odcień turkusu można również zrównoważyć poprzez wybór odpowiedniej barwy podłogi lub dywanu. Decydując się na kolor naturalnego drewna, jasną podłogę czy szary dywan, w łatwy sposób unikniemy przytłaczającego wrażenia tworzonego przez ściany.

Zwróć uwagę na dodatki

W zależności od tego, czy będziemy chcieli wyodrębnić poszczególne dodatki na tle ścian, czy zneutralizować rzucający się w oczy turkus, warto kierować się takimi samymi zasadami jak podczas łączenia kolorów. Najlepiej sprawdzą się dodatki o zrównoważonych odcieniach, tworzących większe płaszczyzny kolorystyczne w stosunku do dominującego turkusu, lub małe elementy kontrastujące z całym wnętrzem. Zastanawiając się nad paletą odcieni, warto powściągnąć fantazję i zdecydować się na kolory czarno-białe (szczególnie preferowany jest szary), które będą urozmaicone poprzez żółty, różowy, a nawet tak nietypowe barwy jak indygo czy fiolet. Należy również pamiętać, żeby unikać koloru zielonego, który podobnie jak rośliny niezbyt dobrze pasuje do pomieszczeń o turkusowych ścianach.

Magia światła

Turkus kojarzy się nam z okresem lata, jednak zaliczany jest do chłodnych kolorów, dlatego podczas aranżacji wnętrza niebagatelne znaczenie ma oświetlenie, które powinno ocieplić ściany. Warto zrezygnować z żarówek o zimnym blasku oraz zdecydować się na zakup klosza dającego ciepłe światło. Jeśli nie zdecydowaliśmy się jeszcze na kolor farby do wnętrza, ale planujemy barwę turkusową, najlepiej sprawdzi się ona w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi w kierunku południa.