Szmaragdowy kolor we wnętrzach – sposoby na aranżację

Modern house with garden swimming pool and wooden deck

Wnętrza domów czy mieszkań, nie wystarczy udekorować stawiając meble i ozdoby – tym co nadaje tym miejscom odpowiedni charakter i ton, to kolory. Kolor ścian, mebli, wszelkich materiałów czy ozdób jest najważniejszym elementem aranżacji, odpowiednia kolorystyka sprawia, że pomieszczenie może być przestronne, przytulne, jasne i ciepłe lub – chłodne, poważne i stonowane. Wszystkie elementy, w każdym pomieszczeniu posiadają indywidualną barwę i nasycenie, a co za tym idzie inaczej wpływają na odbiór, nastrój i charakter. Barwy są bardzo istotne i odpowiednio dobrane, mogą świetnie oddziaływać na komfort. Kolor szmaragdowy we wnętrzach, charakteryzuje się tym, że jest luksusowy i elegancki, ale również może przedstawiać naturę.

Szmaragdowy – jaki to kolor?

Barwa szmaragdowa pochodzi od intensywnie zielonego kamienia szlachetnego, jest ekstrawagancki i wyrafinowany. Jest to kolor bogaty w odcienie, wchodząc delikatnie w błękit, a bliskimi odpowiednikami koloru szmaragdowego jest zieleń butelkowa i morska. Szmaragdowy jest odbierany jako kolor ekskluzywny i prestiżowy, kojarzony z kamieniem szlachetnym, a z drugiej strony przypomina morze czy bujną roślinność. Symbolizuje witalność, uspokaja, a także pokazuje wyrafinowanie. Zielony kolor wycisza, pozwala się zrelaksować i uspokoić.

Z czym łączyć kolor szmaragdowy? Kolor ten powinien być stosowany z umiarem, aby nie zdominował przestrzeni, doskonale podkreśla tonacje koloru złotego, dając całości ekskluzywny wygląd, dlatego jest to niezastąpiony duet w jubilerstwie. Szmaragdowy współgra z nielicznymi odcieniami, ale nie znaczy to, że nie można zastosować go w każdym pomieszczeniu. Elegancki i nieco naturalny wygląd można uzyskać w połączeniu z bielą i czernią lub jasną barwą drewna, bardziej żywiołowym połączeniem jest fiolet, który doda energii. Oprócz szmaragdowych ścian, wiele dodatków wygląda doskonale w tym kolorze np. dywany, zasłony czy fotele. Neutralne kolory we wnętrzach mogą być zbyt stonowane, dlatego szmaragd ożywi je i doda energii, nie tracąc na elegancji. Pasuje równie dobrze do innych kolorów kamieni szlachetnych i kruszców.

Kolor szmaragdowy w salonie

Szmaragdowym możemy optycznie obniżyć sufit czy framugi drzwi, a jako intensywny odcień, warto pomalować jedną akcentującą ścianę. Do wyboru jest wiele odcieni szmaragdowej farby, ale nie trzeba polegać tylko na niej, ponieważ dostępne jest wiele tapet szmaragdowych, z różnymi wzorami takimi jak egzotyczne liście czy geometryczne kształty, uzupełniającymi ściany w salonie. Doskonałymi dodatkami mogą być szmaragdowe sofy, obrusy czy dekoracje, a także złote obramowania obrazów lub zdjęć na tle szmaragdowej ściany.

Sypialnia w szmaragdowych barwach

Szmaragdowy kolor w sypialni, może pomóc w regeneracji zmysłów i dać większe poczucie relaksu. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany za zagłówkiem łóżka i uzupełnienia całości szmaragdowymi elementami jak pościel, poduszki czy szafkami nocnymi w tym kolorze. Po za dodaniem sypialni luksusu, barwa szmaragdowa przypomina morze i niebo co wprowadza w marzycielski nastrój, doskonale wyciszając i uspakajając.

Luksusowa kuchnia w barwach szmaragdowych

Kuchnie słyną z bieli, szarości i kolorów kremowych, a także drewnianych elementów, dlatego dodanie szmaragdowych półek czy donic z kwiatami sprawdzi się idealnie. Kolor szmaragdowy sprawdzi się również w kafelkach naściennych, a szmaragdowe lampy będą doskonałym uzupełnieniem.

Szmaragdowa morska łazienka

Kolor mórz pasuje do łazienek, dlatego szmaragdowe kafelki na jednej ze ścian czy ziemi, mogą idealnie pasować i przypominać o wakacjach. Biała wanna i umywalka, drewniane półki i szafki pięknie łączą się ze szmaragdem, dając naturalne odczucia oraz luksus. Dobrym pomysłem są duże lustra, które odbijają światło i poprawiają odbiór całej łazienki. Złote wykończenia elementów, wpasują się doskonale w szmaragd na ścianach.

 Kolor szmaragdowy we wnętrzach pomaga stworzyć wyjątkowy klimat – jeśli nie będzie go za dużo i nie będzie dominować. Nie należy się obawiać ulubionej barwy klejnotów Kleopatry jakim jest szmaragd, ponieważ uatrakcyjni wnętrze i doda ekstrawagancji. Efekty końcowy za pomocą barwy szmaragdu może być zadziwiający.

 

Więcej inspiracji o szmaragdowym kolorze znajdziesz w poradniku na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/kolor-szmaragdowy-we-wnetrzach-inspiracje-i-porady