Szare meble w nowoczesnym wnętrzu – jaki kolor ścian?

Szary to kolor neutralny, czyli taki, który pasuje do każdego innego. Wygląd mieszkania, czyli i kolor ścian, to jednak coś, co wymaga dużej uwagi. Szary jest neutralny, ale nie chodzi tylko o dobranie innego, pasującego. Całość musi prezentować się atrakcyjnie i przyjemnie. Barwa ścian i nowoczesne szare meble to najważniejsze elementy wpływające na klimat we wnętrzu. Jeśli urządza się salon, to ważna też staje się jego elegancja.

Kolor ścian przy szarych meblach w małym wnętrzu

Na wybór koloru ścian wpływ ma wielkość pomieszczenia. Jeśli jest małe, to najlepiej, żeby wszystkie ściany miały ten sam kolor. Musi być to także barwa jasna. Obecnie często szare meble w nowoczesnym mieszkaniu zestawia się z białymi ścianami. Takie zestawienie zapewnia największą przestronność wnętrz. Jeśli meble mają ciemniejszy odcień szarości, to na ściany można wybrać jasną. Jasnoszara farba do ścian to dobry wybór do małego wnętrza. Można wybrać też inne jasne barwy. Chętnie wybierany jest teraz błękit. Nowoczesne szare meble oraz błękitny czy szarobłękitny kolor na ścianie to bardzo przyjemne zestawienie. Powstaje klimat sprzyjający wypoczywaniu, nabieraniu sił oraz wzmacniający pogodę ducha.

Nowoczesne szare meble i odważniejsze kolory ścian

W większym wnętrzu można dokonać bardziej odważnych wyborów. Ściany mogą być ciemne np. ciemnoszare albo granatowe. Jednak taki wybór to tylko, jak jest ono bardzo duże i podłoga jest jasna. Najczęściej, jeśli ma być ciemny kolor, to taka jest jedna ze ścian. Ciemna barwa dodaje elegancji. Ma to znaczenie, kiedy mają stanąć szare meble w salonie czy w jadalni. Zyskuje się także większą zaciszność i przytulność. Warto o tym pamiętać, kiedy wybiera się kolor ścian dla sypialni. Barwy ścian nie muszą być jedynie neutralne, stonowane czy jasne. Można wybrać kolor bardziej wyrazisty. Dobór koloru ścian do szarych mebli to przyjemne zadanie, kiedy zamierza się zastosować taką barwę. Może to być np. intensywny niebieski, fiolet albo czerwień. Z reguły nie stosuje się takiego koloru na wszystkie ściany. Mocne odcienie pomniejszają optycznie. Nawet jak wnętrze nie jest małe, to szkoda optycznie pomniejszać przestrzeń. Nie przeszkadza to w sypialni, ale salon musi być przestronny. Mocne barwy pojawiają się na jednej ze ścian, czasem na jej fragmencie. Mogą też pojawić się na dwóch. Łatwo jest wybrać dobrze barwę ścian do szarych mebli. Trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia oraz swój gust. Przy intensywnej barwie warto pamiętać, że większą jej ilość odbiera się inaczej niż mniejszą. Przykładowo czerwień może się podobać, ale w dużej ilości niektóre osoby będzie rozdrażniać. Pod uwagę trzeba też wziąć klimat, jaki zamierza się stworzyć. Inne wnętrze będzie, kiedy ściany będą białe, a zupełnie inne, kiedy wybierze się dla nich szarość i czerwień.