Proste aranżacje garderoby na poddaszu

Zaprojektowanie garderoby na poddaszu nie należy do najłatwiejszych zadań. Wynika to oczywiście z mało praktycznych skosów, które odbierają nam część miejsca. Przy dobrym rozplanowaniu garderoba, (nawet ta na poddaszu) może stać się jednym z Twoich ulubionych pomieszczań w domu.

Garderoba na poddaszu- od czego zacząć?

Przede wszystkim warto pamiętać, że większość garderób tworzonych jest na wymiar i zamówienie. Stoi więc przed nami multum możliwości i rozwiązań, by pomieszczenie w pełni nam odpowiadało. Oprócz rozlokowania półek i wieszaków bardzo istotny jest podział samych ubrań. Jednym z rozwiązań jest posegregowanie ich sezonowo.

Garderoba na poddaszu ze skosami- jak nie marnować przestrzeni!

Nie bójmy się rozwiązań systemowych! Opracowywane są właśnie po to, by ułatwić nam życie. Pomogą również z utrzymaniem porządku i dobrego stanu ubrań. Wysuwane koszyki to sprawdzony sposób na przechowywanie bielizny i dodatków.

Kolejnym ważnym aspektem jest dopasowanie wysokości wieszaków do długości ubrań, do częstotliwości ich używania, a nawet materiału! Drążek przeznaczony na długie suknie i płaszcza powinien być zamontowany odpowiednio wysoko, by zachować przestrzeń od ziemi. Ubrania z materiałów niemnących się można na spokojnie złożyć i umieścić na półkach. Jeśli chodzi o częstotliwość użytkowania- rzeczy, po które sięgamy zaledwie kilka razy w roku (np.: Spodnie narciarskie itp.) możesz przechowywać w specjalnych skrzyniach. Miejsce na skrzynie zrób na wysokiej półce między skosami.

Oświetlenie w garderobie. Sztuczne czy naturalne?

Plusem garderoby na poddaszu często jest umieszczone w skośnym dachu okno. Pozwala nam ono zaoszczędzić na sztucznym oświetleniu, a dodatkowo pokazuje rzeczywisty wygląd przy przymierzaniu rzeczy i przeglądaniu się w lustrze.

Jednak to sztuczne światło daje ten luksusowy styl charakterystyczny dla garderoby. Oświetlenie garderoby ze skosami powinno składać się z kilku punktowych źródeł światła, a dodatkowo świetnie wyglądają paski LED umieszczone w szafach.

Dodatkowo zadbajmy o dobre i równomierne oświetlenie lustra, które jest nieodłącznym elementem garderoby. Nawet w przypadku malutkiej garderoby warto zastosować tam lustro z białym oświetleniem, gdyż taki zabieg potrafi dwukrotnie zwiększyć pomieszczenie- oczywiście optycznie.

Garderoba w sypialni na poddaszu.

Jeśli stawiasz na połączenie tych dwóch pomieszczeń, zadbaj o to, by sumiennie je od siebie odgrodzić. Nie chcemy robić z sypialnie wielkiej szafy. Dobrze sprawdzą się tu drzwi przesuwne, które zaoszczędzą miejsce i sprawią, że garderoba będzie dyskretniejsza.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Na koniec jeszcze jedna rada- pamiętaj o dobrej wentylacji pomieszczenia! Tutaj dobrze sprawdza się wspominane wcześniej okno dachowe. Pozwoli to utrzymać odzież w świeżości i zapobiegnie rozwojowi pasożytów ubraniowych.

To pomieszczenie pozwala na oszczędność miejsca w sypialni- pozbywa nas szaf. Dodatkowo jest to najlepsze z możliwych zastosowań skośnych pomieszczeń, gdyż każdą przestrzeń, która normalnie byłaby zmarnowana- można wykorzystać na półki i szafki.

Garderoba, choć coraz popularniejsza, nadal uważana jest za swego rodzaju luksus. Traktuj ją więc należycie! Pozwól sobie na kilka ekskluzywnych elementów jak np. ekstrawagancki dywanik przy szafce z butami.

Więcej prostych inspiracji o prostych aranżacjach garderoby znajdziesz na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/garderoba-na-poddaszu-kolor-scian-inspiracje-i-porady