Poradnik dekoracyjny: nałóż tynk w salonie krok po kroku!

Tynk dekoracyjny zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników niebanalnych wnętrz. To niezwykle uniwersalne rozwiązanie świetnie wyglądające na ścianach każdego salonu. Wybierając różne rodzaje tynków trzeba pamiętać, że każdy z nich ma inne cechy. Ważny jest też sposób nałożenia tynku na ścianę. Ozdobny tynk sprawi, że Twoje wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru. Sprawdź, jak wykorzystać tynk w salonie krok po kroku.

Krok 1: Wybierz rodzaj tynku

Tynki ozdobne mają szeroki wachlarz wzorów i struktur, dzięki czemu będą pasować do aranżacji w każdym stylu. Szczególnie dobrze wyglądają w modnych, nowoczesnych i industrialnych przestrzeniach. Wybór tynku dekoracyjnego do salonu musi zostać dobrze przemyślany. Przez to, że jest to materiał bardzo trwały, ciężko będzie zmienić wystrój wnętrza bez generalnego remontu. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów tynku, idealnie nadających się do aranżacji salonu:

  • Tynk strukturalny – najpopularniejszy rodzaj tynku ozdobnego, dający różne efekty wykończenia wnętrza.
  • Tynk zacierany – powierzchnia tego tynku jest delikatnie fakturowana.
  • Tynk japoński – tworzy efekt połączenia tynku z tapetą i poprawia akustykę wnętrza.
  • Stiuk – gładki i elegancki, najbardziej odporny na zabrudzenia.

Każdy z nich ma inne właściwości i charakteryzuje się różnymi sposobami nanoszenia, o których dowiesz się w kroku trzecim.

Krok 2: Przygotuj salon na zmiany

Jeśli rodzaj tynku został już wybrany, należy skupić się na przygotowaniu salonu do nowej aranżacji. Ścianę powinno się oczyścić z kurzu i wszelkich zabrudzeń. W przypadku plam koniecznie trzeba je wywabić lub pomalować farbą, a następnie ugruntować całą ścianę. Ubytki lub wgłębienia należy wyszlifować i wypełnić, aby uzyskać zamierzony efekt tynkowania. Po przygotowaniu ściany zasłoń folią podłogę oraz meble – zaschnięty tynk może być ciężki do usunięcia.

Krok 3: Nałóż tynk na ścianę

Nałożenie tynku ozdobnego na ścianę nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Tynki odnajdą się na niemal wszystkich mineralnych podłożach, zaczynając od betonu i cegły, a kończąc na płytach drewnopochodnych i gipsowych. W zależności od rodzaju tynków, możesz potrzebować większej ilości narzędzi i czasu pracy.

  • Tynk strukturalny – najprostszy tynk do samodzielnego nałożenia. Dekoracje żłobi się lub odciskuje przy pomocy wałka, packi, pędzla lub szpachelki. Nie jest szybkoschnący, w razie niepowodzeń można go przetrzeć i ponowić czynność fakturowania.
  • Tynk zacierany – nakłada się go dosyć szybko przy użyciu gładkiej packi lub pędzla.
  • Tynk japoński – można go kupić w postaci suchych mieszanek (tynk + strzępki naturalnych materiałów), do których dodaje się wodę i pigmenty koloryzujące, a następnie nakłada się pacą lub pędzlem.
  • Stiuk – jest najbardziej czasochłonny. Aby uzyskać efekt idealnej gładkości i lekkiego błysku, należy nanieść go na ścianę kilka razy. Idealnym narzędziem do nałożenia tego rodzaju tynku jest tzw. paca wenecka.

Tynk ozdobny jest oryginalnym pomysłem na aranżację i pobudza do kreatywnego działania. Dzięki szerokiej ofercie i dowolności w rozprowadzaniu go na ścianie, możesz stworzyć niepowtarzalny wystrój, który pod względem uroku przebije nawet najdroższe płytki i kamienie!

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/en/ekspert-radzi/10-pomyslow-na-tynki-dekoracyjne-w-aranzacji-salonu