Pojedyncza drewniana ściana – inspiracje

Drewno jest najlepiej znanym i wciąż najbardziej cenionym materiałem aranżacyjnym. Wnosi do pomieszczenia ciepło, przytulną atmosferę oraz odrobinę luksusu. Co ciekawe, jego zastosowanie nie ogranicza się do podłóg czy wykonywania mebli. W ostatnich sezonach modne są też pokryte nim ściany. I nie chodzi o dawniej popularne boazerie. We współczesnych wnętrzach pojawią się znacznie ciekawsze, bardziej fantazyjne projekty.

Drewniana ściana w salonie i nie tylko

Drewniana ściana to rozwiązanie, które powinno zaciekawić zwolenników nietypowych aranżacji i oryginalnych wnętrz. Taki element wyposażenia zwraca na siebie uwagę, jest elegancki i ponadczasowy. Drewniana ściana w mieszkaniu często pojawia się w salonie, a zatem najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniu w całym domu. Świadczy to o powrocie mody na drewniane akcenty we wnętrzach. Sama ściana może być natomiast pokryta drewnem w całości lub tylko w części. Zależy to od aranżacyjnej koncepcji urządzających. Warto zwrócić uwagę na deski układane poziomo lub w różnych kierunkach. Projektanci zachęcają do korzystania z grubszych modeli, zwłaszcza w większych pomieszczeniach prezentują się bardzo korzystnie. Drewniana ściana salon to nie jedyne rozwiązanie godne rozważenia. Sprawdzi się ona także w innych wnętrzach. Na przykład w sypialni, która dzięki boazerii lub innej kompozycji z drewna zyska na przytulności oraz oryginalności. Drewniane aranżacje na ścianach pojawiają się w korytarzach, a nawet w łazienkach i kuchniach. W przypadku tych dwóch ostatnich pomieszczeń trzeba jednak zadbać, by na ścianie znalazły się gatunki drewna odporne na wilgoć czy zmiany temperatury. Najlepiej użyć drewna egzotycznego, ewentualnie polskiego dębu.

Drewniana ściana w domu – jakie kolory?

W przypadku drewna najczęściej dąży się do podkreślenia jego naturalnego uroku. Zastosowane oleje, woski czy lakiery mają wydobyć piękno tego materiału. Jednak drewniana ściana w salonie czy w innym wnętrzu może występować także w innych, bardziej nietypowych kolorach. Zwolennicy stylu skandynawskiego, ale także świeżych i przestronnych wnętrz, mogą drewniane elementy pobielić. Ciekawy efekt dają również inne metody postarzania materiału. Należą do nich chociażby szczotkowanie, ścieranie czy patynowanie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by drewniana ściana w domu została pokryta jakimś zupełnie nietypowym, krzykliwym kolorem. Będzie to zapewne odważny krok, który pozwoli jednak uczynić wnętrze z pojedynczą drewnianą ścianą zupełnie niepowtarzalnym.