Kuchnia bez okna jako aranżacyjne wyzwanie

Kuchnia to ważny obszar domu, w którym spędzamy sporo czasu, przygotowując i jedząc posiłki. Gdy mieszkamy w bloku bądź starej kamienicy, niejednokrotnie nasza kuchnia jest pozbawiona okien, a także niewielka. Jak zatem zaplanować aranżację, by ją optycznie rozświetlić, a także powiększyć? Warto zastosować się do kilku istotnych wskazówek.

    Zamknięta kuchnia bez okna – kolory ścian oraz podłogi

   Ciemne kolory ścian nie sprawdzą się w kuchni bez okna, zatem unikajmy barw takich jak czerń

czy granat. Wykorzystajmy jasną kolorystykę, najlepiej wyglądają odcienie bieli, szarości, pastele.

Zastosujmy farby w tych odcieniach albo tapetę (pamiętajmy, by wzory na niej były drobne), ewentualnie kafelki. Ta sama zasada dotyczy podłóg. Dobrze sprawdzą się jasne panele np. w stylu skandynawskim, ciepłe drewno, a także beże. W małej kuchni bez okna możemy zamontować także

wielkoformatowe płytki podłogowe, które wizualnie powiększą i ujednolicą niewielki metraż.

   Meble w małej kuchni bez okna

   Wybierając meble, zastosujmy się do zasady minimalizmu. W małej, pozbawionej naturalnego światła kuchni mniej znaczy więcej. Postawmy na prostą, funkcjonalną meblościankę. Błyszczące  czy przeszklone fronty kuchennych szafek wyglądają estetycznie, a do tego odbijają światło. Prosto urządzone pomieszczenie, możemy urozmaicić np. stosując ciekawy, kolorowy wzór nad blatem kuchennym (np. w postaci trójwymiarowej tapety). Oprócz jasnych mebli wykorzystajmy także drewno, które wprowadzi ciepły i przytulny klimat. Naturalne elementy świetnie prezentują się także w roli detali np. jako drewniane blaty, czy zamontowane na ścianach panele. Jeśli dysponujemy salonem, dobrym pomysłem będzie połączenie go z kuchnią. Tym sposobem zyskamy więcej dodatkowego miejsca. Możemy także stworzyć imitację okna poprzez naklejenie fototapety z ciekawym widokiem optycznie poszerzającej horyzont. Dodatki i akcesoria ograniczamy do minimum. Zastosujmy designerskie ozdoby i gadżety, jednak z umiarem. Najlepiej, by były zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

  Kuchnia bez okna – aranżacje oświetlenia

  Największym problemem w kuchni bez okna jest brak naturalnego oświetlenia. Musimy zaplanować jego aranżację tak, by przede wszystkim spełniało funkcję praktyczną. Pamiętajmy, by rozmieścić je w różnych punktach naszego pomieszczenia. Najlepiej połączyć różne rodzaje lamp-

wiszące, stojące oraz ledowe. Oświetlenie główne zestawmy z lampami o charakterze dekoracyjnym.  Dobrym zabiegiem będzie także zamontowanie podświetlanych szafek kuchennych oraz blatów. Najlepiej wybrać oświetlenie o ciepłej barwie, które jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. Pomocnym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie luster, które nie tylko powiększą, ale i rozświetlą naszą kuchnię.

  Urządzenie wąskiej kuchni bez okna stanowi nie lada wyzwanie. Jednak stosując zasadę umiaru i wykorzystując sprawdzone tricki aranżacyjne, stworzymy jasne i przytulne pomieszczenie.

 

https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-urzadzic-kuchnie-bez-okna-porady-eksperta