Który tynk wybrać – gipsowy czy cementowo-wapienny?

Każdy z nas chce aby w jego domu panowała miła i przyjemna atmosfera. Trudno jest ją jednak osiągnąć, jeśli wygląd ścian pozostawia wiele do życzenia. Od czasu do czasu warto zatem przeanalizować ten element domu i w razie konieczności, zdecydować się na położenie nowych tynków. Jaki jednak wówczas wybrać, gipsowy? A może lepszym rozwiązaniem okaże się cementowo-wapienny? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby remontujące swoje wnętrza ale również i ci, którzy decydują się na budowę domu i muszą starannie wykończyć ściany.

Jakie są różnice pomiędzy tynkami gipsowymi a cementowo-wapiennymi?

Aby jak najlepiej dopasować tynk do swoich potrzeb, warto przede wszystkim skupić się na różnicach pomiędzy nimi. Tych natomiast jest całkiem sporo. Już na etapie samej kolorystyki są one dość zauważalne. W przypadku nałożenia na ściany tynków cementowo-wapiennych, otrzymujemy szarą ścianę, o wysokiej porowatości. Jest ona również nieco szorstka. Natomiast w przypadku tynków gipsowych, efekt jest zupełnie inny. W tym wypadku możemy cieszyć się jasną, białą ścianą, na której pęknięcia powstają rzadko.

Kolejna kwestia to natomiast schniecie tynków. W przypadku cementowo-wapiennych, trwa to mniej więcej 30 dni. Natomiast jeśli chodzi o tynki gipsowe, około 2 tygodnie. Podczas schnięcia w obu przypadkach konieczne jest jednak wietrzenie pomieszczeń. Nie powinno się wykonywać na takich tynkach żadnych innych prac dopóki nie stwierdzimy, że faktycznie osiągnęły one odpowiedni poziom suchości.

Tynki cementowo wapienne czy gipsowe, odpowiedź na to pytanie może okazać się dla nas klarowana wtedy, gdy porównamy tynki pod kątem ich pękania. Niestety w przypadku tynków cementowo-wapiennych, w czasie ich schnięcia na powierzchni pojawiają się liczne mikropęknięcia. Daje to mało estetyczny efekt. Jeśli natomiast chodzi o tynki gipsowe, nie kurczą się one w czasie wysychania, dlatego nie ma z nimi tego problemu.

Jak poszczególne tynki radzą sobie w zetknięciu z wilgocią?

Polska nie jest krajem, w którym występują nadmierne problemy z wilgocią. W miastach jednak jest wiele kamienic, które się z nią borykają. Może być ona również problemem mieszkańców bloków bądź też osób, które mają domy jednorodzinne. Jak w takiej sytuacji zachowują się poszczególne tynki?

Tynk cementowo-wapienny bardzo wolno chłonie wilgoć. Jego wyraźną wadą jest jednak to, że równie wolno ją oddaje. Gdy się zatem ona w nim zakorzeni, może niestety dojść do rozwinięcia się jakichś pleśni czy też grzybów.

Natomiast tynki gipsowe świetnie sobie radzą z wilgocią. Łatwo ją przyjmują, ale bardzo szybko ją również oddają. Dzięki temu gdy powietrze w pomieszczeniu staje się zbyt przesuszone, dość szybko ściany wyrównują mikroklimat.

Oczywiście każdy z tych tynków niezależnie od wyboru, należy nakładać zawsze na suchą i odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Konieczne jest jej zagruntowanie. Bez wykonania tego etapu prac, po pewnym czasie możemy zmagać się z odpadającymi czy też łuszczącymi się tynkami. Warto zatem nie zaniedbywać kolejności robót.

Więcej na: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/tynk-gipsowy-czy-cementowo-wapienny-jaki-tynk-wybrac