Kolor szmaragdowy – jak wykorzystać go we wnętrzu?

Kolor szmaragdowy, bywa nazywany również barwą morską. Znajduje on coraz częściej swoje miejsce w domach oraz mieszkaniach Polaków. Wszystko to za sprawą jego intensywności oraz głębi, która przyciąga wzrok. Można również powiedzieć, że pomimo swojego indywidualnego charakteru, jest to barwa dość neutralna. Można bowiem ją wykorzystać w salonie, w sypialni, a nawet i w kuchni. Szmaragdowy z powodzeniem wykorzystuje się również w łazienkach.

Jakie barwy pasują do koloru szmaragdowego?

Szmaragdowy jaki to kolor, gdybyśmy mieli to sprecyzować? Poznanie odpowiedzi na to pytanie, pomaga w dopasowaniu do niego barw, które harmonizowałyby we wnętrzu. Jak już zostało wcześniej wspomniane, kolor szmaragdowy bywa nazywany barwą morską, ale kolorystycznie przypomina również bardzo butelkową zieleń. Tak naprawdę różnice są nieznaczne. Kolor szmaragdowy we wnętrzu wykorzystuje się przede wszystkim poprzez pomalowanie nim ścian. Można jednak pokusić się jedynie o dodanie pewnych elementów w tej barwie, różnych dodatków w postaci dywanu, dekoracji, jakichś obrazów itp.

Niegdyś kolor szmaragdowy był wykorzystywany tylko i wyłącznie w eleganckich wnętrzach, wytwornych. Kolor ten jest znany od wieków, popularny był chociażby w czasach impresjonizmu. Obecnie nie jest on zarezerwowany dla żadnych wnętrz, można wykorzystywać go dosłownie wszędzie.

Co istotne kolor szmaragdowy uznaje się za uspokajający i ułatwiający zachowanie ogólnej harmonii. Z tego właśnie względu stosowany jest on również w przestrzeni biurowej, dla wzmocnienia kreatywności pracowników i ułatwiania im wykonywania codziennych zadań.

Kolor szmaragdowy – z czym łączyć? Jest to kolor dość intensywny, dlatego też najlepiej jest zestawić go z kolorami bardzo neutralnymi, przykładowo z barwami ziemi. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu z beżem, ale również i szarościami, a nawet antracytem. Można także pokusić się o zestawienie go z kolorem czarnym, jednak takie połączenie sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach, do których wpada naprawdę duża ilość słońca. Dobrymi kolorami będzie również srebro i złoto, ale tylko i wyłącznie w postaci samych dodatków. Dzięki nim można osiągnąć wnętrze w stylu glamour czy też popularnego art deco.

Jeśli natomiast wnętrze urządzamy w neutralnych barwach, wówczas barwa szmaragdowa może pojawić się tam w postaci silnych dodatków. Będzie ona pasowała nawet do ciepłych wnętrz, urządzonych w drewnie. Na jakie dodatki dobrze jest postawić? Lepiej jest wystrzegać się bibelotów, które są tylko i wyłącznie zbieraczami kurzu. Zamiast tego można zakupić szmaragdowe zasłony, dywan, jakąś lampę, poszewki na poduszki lub ramki na zdjęcia. Takie dodatki są praktyczne i naprawdę dobrze wyglądają we wnętrzach.

W jakim wnętrzu najlepiej wykorzystać kolor szmaragdowy?

Kolor szmaragdowy we wnętrzach sprawdza się tylko i wyłącznie wtedy, gdy są one odpowiednio duże. Jeśli mamy do czynienia z jakimś małym pokojem lub też salonem, niekoniecznie zaleca się wykorzystywanie dużej ilości tego koloru. Dlaczego? Ponieważ może on niestety wpływać na optyczne zmniejszenie się takiego wnętrza. Na dużych metrażach nie powinniśmy się natomiast go obawiać.

Co istotne, kolor ścian i dodatki to nie jedyne rzeczy, które mogą być utrzymane w tej barwie. Możemy pokusić się o wprowadzenie do wnętrz mebli, które będą miały taką kolorystykę. Najlepiej oczywiście postawić na duże fotele, jakiś narożnik, sofę lub też pufy, czyli meble typowo wypoczynkowe. Komody oraz mniejsze meble również niekiedy mają fronty wykończone w tym kolorze.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/kolor-szmaragdowy-we-wnetrzach-inspiracje-i-porady