Rynnę można nazwać szczególnym elementem domu. Nie jest zbyt ładna, dlatego wiele osób stara się, by przy budowie domu zmniejszyć do minimów liczbę rynień. Często chcemy również ukryć je tak, by nie były zbyt widoczne. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy kolor rynny do dachu, efekt całości może wyglądać ładnie, oryginalnie i przykuwać naszą uwagę. Rynna jest koniecznością, ponieważ musi odprowadzić wodę z dachu, tak więc oczywistym jest fakt, iż tego elementu przy budowie domu nie możemy pominąć.
Rynna dopełnieniem całości
Kolor rynny w dużej mierze zależy od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana. Na rynku mamy szeroki wybór orynnowania metalowego, plastikowego, miedzianego bądź cynkowego. Najdroższe z nich to te dwa ostatnie, czyli miedziane i cynkowe. Najbardziej popularne są rynny w kolorze poszycia dachu. Są one identyczne jak poszycia blaszane i zbliżone do koloru dachówek ceramicznych i bitumicznych. Zwykle przyjmuje się, że jest to najlepsze rozwiązanie. Czasami dobiera się inny kolor obróbek blacharskich, najbardziej zbliżony do elewacji budynku. Oczywiście wraz z jakością wybranych materiałów rośnie również ich cena. Należy pamiętać o tym, że wybór koloru rynny w dużej mierze zależy od inwestora i zasobności jego portfela. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wcześniej opisana kolorystyka zgodna z kolorem poszycia. Bywają też inne rozwiązania z obróbką blacharską celowo zrobioną w innym kolorze niż reszta dachu. Przykładem może być połączenie grafitowego dachu z białym orynnowaniem, szczególnie gdy elewacja jest także w kolorze białym. Wówczas rura spustowa, która biegnie przez całą wysokość budynku znika na tle elewacji. Osobnym kryterium jest trwałość orynnowania. Zdecydowanie większą trwałość mają orynnowania metalowe niż plastikowe, ponieważ są one odporne na działanie promieni uv. Warto zwrócić uwagę na fakt, że orynnowanie metalowe może być wykonane w technologii mat, półmat i połysk. Wszystko już zależy od nas, którą technologię wybierzemy. Należy pamiętać żeby nie dobierać błyszczącej rynny do matowego dachu i odwrotnie. Najlepiej trzymać się jednej techniki. Wygląda to wówczas najbardziej estetycznie. Pamiętajmy o tym, że rynna musi pasować do charakteru budynku i jego architektury oraz parametrów dachu.
Pamiętajmy o tym, że najładniej wyglądają domy gdzie kolor rynny jest zbliżony do dachówki i elewacji całego budynku. Nie warto zbyt szaleć z kolorystyką. Dla przykładu nie polecam do zielonego dachu dobierać rynny w kolorze żółtym. Całość może wówaczas wyglądać dosyć śmiesznie i groteskowo. Przy zielonym dachu warto zadbać o to, by kolor rynny był stonowany podobny kolorem do elewacji. Jeśli mamy kremowe ściany warto zrobić wtedy orynnowanie w kolorze zbliżonym do nich. Przy dachówce w odcieniu grafitu czy czerwieni możemy już pozwolić sobie na nieco więcej. Tutaj rynna nie musi już odzwierciedlać koloru ścian. W tym wypadku z orynnowania możemy zrobić atut. Niech będzie widoczne. Do grafitowego dachu i jasnych ścianach dobierzmy rynnę również w kolorze grafitu. Tutaj czerń będzie również dobrze wyglądać. To samo jest w przypadku czerwieni. Jeśli dach ma kolor czerwony, rynna także może być czerwona. Na rynku jest wielu producentów, którzy na pewno ułatwią nam wybór. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.rafil.pl/jak-dobrac-kolor-rynny-do-dachu-porady-i-inspiracje/