Jaki rodzaj podwieszanego sufitu wybrać?

Patterned blanket on wooden bed in grey bedroom interior with plants and posters. Real photo

W gruncie rzeczy na rynku jesteśmy w stanie znaleźć wiele rodzajów sufitów podwieszanych. Jak wszystkie rozwiązania posiadają one swoje wady oraz zalety. Z tego względu nim zdecydujemy się na wprowadzenie takiego rozwiązania do swojego domu lub mieszkania warto je rozważyć. Poza tym świadomego wyboru można dokonać tylko i wyłącznie wtedy, gdy pozna się różnego rodzaju sufity podwieszane. Wtedy można zdecydować, który najbardziej pasowałby właśnie nam.

Jakie są zalety sufitów podwieszanych?

Zazwyczaj na sufit podwieszany decydujemy się wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę wysokim stropem. Z takimi spotkać się możemy w kamienicach, ale i w niektórych blokach. Dzięki takiemu sufitowi zmniejsza się nieco powierzchnię i tym samym generuje niższe rachunki za ogrzewanie. W dłuższej perspektywie czasowej może okazać się to dla nas naprawdę sporą oszczędnością.

Przy pomocy takich sufitów możliwe jest także zakrycie poprowadzonych instalacji czy innych mało estetycznych elementów. Dają one także duże pole do popisu pod względem rozprowadzenia światła i stanowią interesującą dekorację. Z pewnością prezentują się lepiej niż standardowe sufity, szczególnie jeśli dokonamy wyboru opcji z ledami.

Jakie są rodzaje sufitów podwieszanych?

Wybór pod tym względem jest naprawdę spory. Wiele osób decyduje się na wybranie sufitu podwieszanego wykonanego z płyt gipsowych. Takie sufity są trwałe i wyglądają podobnie do standardowych sufitów, jeśli zależy nam właśnie na takim efekcie. Całość montuje się na metalowych profilach, wykorzystując płyty kartonowo-gipsowe bądź też gipsowo-włókniste. Taki sufit zapewnia również dość dobrą izolację dźwiękową co na pewno przyda nam się wtedy, gdy mamy nad sobą sąsiada.

Sporo osób decyduje się także na sufity podwieszane kasetonowe. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim to, iż są bardzo łatwe w montażu. Wszystko jest montowane na konstrukcji stworzonej z profili aluminiowych. Każdy pojedynczy kaseton z czasem można zdemontować. To spory plus, ponieważ daje to duże możliwości pod względem aranżacji. Nie trzeba przy najdrobniejszym remoncie demontować całości, a jedynie wybrać konkretną część sufitu.

Jedną z możliwości jest także zastosowanie napinanego sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w dość dużych pomieszczeniach. Przy jego tworzeniu korzysta się ze specjalnych folii oraz odpowiednich napinaczy. Minusem tych sufitów jest jednak to, że nie są one w stanie unieść ciężaru oświetlenia czy też innych wybranych dodatków.

Elementy, z których składają się sufity są bardzo różnorodne. Zazwyczaj to konkretne panele lub też płyty, mające określony kształt i wielkość. Nie zawsze trzeba pokrywać takim materiałem cały sufit. Niekiedy warto skorzystać z możliwości jakie oferuje obecnie rynek. Niektóre osoby montują sufit podwieszany jedynie na środku standardowego sufitu, nad stołem w jadalni itp. W suficie można wmontować również specjalne lampy led, dające dekoracyjny efekt. Warto pobawić się nieco tym rodzajem „dekoracji”.

Przeczytaj również artykuł na blogu https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najpopularniejsze-rodzaje-sufitow-podwieszanych