Jaką armaturę łazienkową wybrać?

Baterie łazienkowe

Wybór armatury łazienkowej, zazwyczaj nie zajmuje nam zbyt dużo czasu. Wybieramy po prostu takie baterie, które trafiają w nasze gusta i stylistycznie pasują do całej łazienki. Takie działanie, może nam jednak nastręczyć naprawdę sporo problemów. Dlaczego? Ponieważ bardzo często to właśnie bateria ma największy wpływ na to jaki model wanny będziemy musieli wybrać czy też na jaki montaż musimy się zdecydować. Warto zatem tę kwestię rozważyć nieco wcześniej.

Czym kierować się wybierając armaturę łazienkową?

Bez wątpienia taka bateria powinna być funkcjonalna. Warto również, aby była łatwa do utrzymania w czystości. Wówczas przez dłuższy czas będzie wyglądała nienagannie.

Ponadto armatura łazienkowa powinna być również proporcjonalna. Zbyt duża bateria do małego kraju, zaburzy całą harmonię pomieszczenia. Dlatego też rozmiar baterii zawsze powinien być optymalnie dopasowany do umywalki lub też wanny, a konkretnie do ich kształtów. Jeśli przykładowo wylewka baterii jest zbyt krótka, wówczas woda może nie trafiać do niecki lub też pryskać na boki. Wybór dobrego rozmiaru to zatem nie tylko kwestia estetyczna, ale również i czysto praktyczna.

A z jakich materiałów powinna zostać wykonana bateria? Najczęściej decydujemy się na modele chromowane, ponieważ są one po prostu tańsze. Taka powłoka jednak po czasie matowieje, ponieważ jest cienka i mało wytrzymała. W droższych bateriach powłoki te są znacznie grubsze i pokrywa się je preparatami zabezpieczającym. To właśnie dzięki temu nie matowieją i nie powstają na nich zbyt łatwo zarysowania. Szeroką ofertę baterii łazienkowych znajdzie się na stronie kuchinox.pl.

Jaki rodzaj baterii do jakiego urządzenia?

Do bidetów oraz umywalek dedykowane są przede wszystkim baterie stojące. Jednak coraz więcej osób decyduje się również na to, aby zainwestować w baterie nablatowe. Może taka bateria zostać zamontowana na blacie jakiejś szafki. Takie rodzaje baterii harmonizują oczywiście z umywalkami nablatowymi, które swoim kształtem przypominają misy.

Baterie do wanien oraz pryszniców, to najczęściej baterie natynkowe i podtynkowe. Baterie podtynkowe mają większość elementów schowanych w puszce pod tynkiem. Wystaje jedynie niewielka ich część, dzięki czemu końcowy efekt jest znacznie bardziej estetyczny. Jednak aby móc pokusić się o takie rozwiązanie, trzeba wszystko rozplanować odpowiednio wcześniej.

Jeśli chcemy natomiast pokusić się o bardziej nietuzinkowe rozwiązanie, które obecnie cieszy się coraz większą popularnością, możemy postawić na baterie wolnostojące. Świetnie wyglądają one w zestawieniu z wannami wolnostojącymi. Takie rozwiązanie również należy obmyślić odpowiednio wcześniej, ponieważ wymaga ono innego rodzaju montażu. Tego typu baterie są rzadkością, ponieważ stosuje się je przede wszystkim w dużych łazienkach, nazywanych również pokojami kąpielowymi. Są one także stosunkowo drogie, jednak dla takiego efektu zdecydowanie warto.

Na armaturę łazienkową można również spojrzeć pod kątem oszczędzania. Dziś wiele mówi się o tym, jak ważne jest niemarnowanie wody. Można zatem w domu zastosować baterię elektroniczną, reagującą na dotyk. Potrafi ona zaoszczędzić nawet do 50% wody.