Jak zadbać o zdrowy klimat w domu?

Większość swojego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w naszych domach. Zdrowa atmosfera w naszym otoczeniu to nie tylko jakość powietrza, którym oddychamy. Poznajcie czynniki o które warto zadbać.

Idealna temperatura

Temperatura w budynkach mieszkalnych powinna spełniać trzy warunki: być stała, oscylować pomiędzy 19 a 22 stopniami oraz nie być zbyt niska. Za idealną temperaturę uznaje się 22 st. C, ponieważ pozwala zachować komfort cieplny i służy utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Zbyt wysoka temperatura przyczynia się do wysychania spojówek dróg oddechowych, co zwiększa ich podatność na działanie bakterii i wirusów. Wyjątkiem jest łazienka, w której może być cieplej, nawet 24 st. C. W sypialniach warto nieco przykręcić kaloryfery – 18 st. C gwarantuje najlepszy komfort snu.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza, czyli zawartość pary wodnej w powietrzu, powinna wahać się pomiędzy 40 a 60%. Takie wartości służą naszemu zdrowiu, ale również są korzystne dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Zbyt suche powietrze wysusza śluzówki oraz utrudnia oddychanie. Z kolei wysoka wilgotność może przyczyniać się do częstych infekcji dróg oddechowych oraz bólów głowy. Nadmiar wilgoci może skutkować także pojawieniem się grzyba na ścianach, co jest niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia.

Toksyny w otoczeniu

Niestety w naszych domach znajduje się bardzo wiele szkodliwych substancji. Należą do nich lotne związki organiczne, które parują w temperaturze pokojowej, a w ich oparach znajdują się niebezpieczne związki np. formaldehydy, ksylen, toulen. Najczęściej ich źródłem są nowe dywany, wykładziny, meble oraz farby do wnętrz. By zminimalizować ich negatywny wpływ, należy zadbać o prawidłową wentylację w domu oraz często wietrzyć pomieszczenia. W przypadku zakupu nowych mebli i dywanów, warto rozpakować je przed wniesieniem do mieszkania i pozostawić np. w garażu na kilka dni.