Jak malować pędzlem nie pozostawiając smug?

Grey settee near white cupboard in minimal living room interior with posters on the wall. Real photo

Gdy malujemy jakąś powierzchnię, staramy się to zrobić jak najbardziej estetycznie. Oczywiście nie zawsze udaje nam się wykonać perfekcyjnie swoją pracę, ale bez wątpienia warto się starać. Szczególnie trudne do pomalowania dla laika, mogą okazać się powierzchnie metalowe. Mowa tutaj o jakichś starych drzwiach technicznych, meblach ogrodowych, bramie itp. Takie elementy maluje się bowiem zupełnie inaczej, niż przykładowo zwykłą szafę. Tutaj zdecydowanie potrzeba większego zaangażowania. Jakich narzędzi używać do malowania powierzchni metalowych i w jakich warunkach wykonywać taką pracę? Poniższy artykuł udziela wyczerpujących odpowiedzi w tym temacie.

Malowanie kontra pogoda

Zazwyczaj cenimy sobie możliwość wykonywania prac przede wszystkim w dni wolne, gdy sprzyja nam dodatkowo pogoda. Chcemy by każda malowana przez nas powierzchnia, jak najszybciej wyschła. Jeśli chodzi przykładowo o ściany, to im szybciej one wyschną, tym lepiej. Zazwyczaj można wówczas nakładać kolejne warstwy farby. Z przedmiotami metalowymi jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Powinny być one malowane najlepiej w temperaturze 15-25 stopni. Nie służy takiemu malowaniu nadmierny upał czy też silny wiatr. Powierzchnia nie może być również nagrzana do czerwoności. Takie szybkie schnięcie farby prowadzi bowiem bezpośrednio do tego, że powstają na niej smugi. Nim zdążymy coś wyrównać, farba już wysycha. Poza tym gdy schnie ona tak szybko, później można łatwiej naruszyć jej strukturę, może ona odpadać itp. Na pewno natomiast nie oczekujemy takiego efektu.
Oczywiście podczas malowania, musimy posługiwać się również odpowiednią farbą, o dobrej konsystencji. Powinna być ona przede wszystkim antykorozyjna. Poza tym najlepiej jeśli będzie ona dostosowana także do konkretnej powierzchni, przykładowo do blachy ocynkowanej, stali itp.

Przed malowaniem zawsze powinniśmy powierzchnię oczyścić. Pozbyć się wszelkich resztek farby, jakichś olejów czy też postępującej już rdzy. Taka wymyta i odtłuszczona powierzchnia, dopiero nadaje się do malowania. Jeśli przykładowo położylibyśmy nową farbę na rdzy, wówczas w dość szybkim czasie niestety by nam ona odpadła. Warto bez wątpienia o tym pamiętać.

Czy pędzel do malowania jest odpowiedni?

Zazwyczaj gdy mamy jakąś pracę do wykonania, to oczywiście chcemy ją wykonać sami. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest to dla nas przede wszystkim oszczędność. Dobrze jest do malowania powierzchni metalowych, wykorzystywać pędzel. To narzędzie nie wymagające od nas żadnej specjalistycznej wiedzy, które umie obsługiwać tak naprawdę każda osoba.
Malowanie metalu pędzlem jest stosunkowo łatwe w wykonaniu. Plusem jest to, że pędzlem można docierać także do różnych zakamarków, do których nie dotrzemy przykładowo przy pomocy wałka malarskiego. Warto kupić sobie zarówno pędzel okrągły, jak i płaski. Dlaczego? Przy pomocy pędzla okrągłego, będziemy w stanie pokryć farbą absolutnie wszystkie detale. Natomiast pędzel płaski umożliwia malowanie powierzchni płaskich w szybszym tempie.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.rafil.pl/zasady-malowania-powierzchni-metalowych-na-zewnatrz/