Jak dbać o elewację domu

Z biegiem czasu wszystkie przedmioty brudzą się i niszczą. Nie da się temu całkowicie zapobiec. To samo dotyczy elewacji naszego domu. Charakter tej przestrzeni utrudnia wszelkie zabiegi czyszczące, które są sporym przedsięwzięciem. Wykonuje się je rzadko i angażują sporo środków i czasu. Takie zabiegi należy jednak raz na jakiś czas wykonywać jeśli chcemy cieszyć się pięknym i czystym domem nie tylko w środku ale także na zewnątrz. Jest to ważnie jednak nie tylko dlatego, że elewacja jest wizytówką naszego domostwa ale przede wszystkich jest to powierzchnia stanowiąca pierwszą warstwę ochronną budynku stanowiącą o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa i obrazującą często jego stan techniczny.

Jak skutecznie umyć elewację domu

Sposób czyszczenia elewacji uzależnimy jest nie tylko od rodzaju i nasilenia zabrudzeń ale przede wszystkim od materiału z którego jest ona wykonana. Pod tym kontem musimy dobierać środki myjące by nie zaszkodzić naszemu budynkowi.

Metodą, która sprawdzi się na większości powierzchni i przy mniej uporczywych zabrudzeń jest mycie elewacji pod ciśnieniem. Sprawdzi się dobrze jeśli chcemy pozbyć się kurzu z elewacji. Myjka ciśnieniowa jest prostym w użyciu urządzeniem. Możemy wykorzystać do lżej pobrudzonych elewacji samej wody, w cięższych zaś przypadkach spokojnie za pomocą tego urządzenia rozpylimy również środki czyszczące. W czasie takiego czyszczenia musimy pamiętać o paru zasadach dzięki którym będzie ono oczekiwanie efektywne:

  1. Sprawdźmy na niewielkiej, mało widocznej powierzchni czy ustawione ciśnienie nie uszkodzi ściany.
  2. Mycie rozpoczynajmy od  najwyższego miejsca i kierujmy się ku dołowi.
  3. Starajmy się tak pracować by zmywane zabrudzenia nie sypywały po już uprzednio oczyszczonych miejscach.
  4. W przypadku gdy użyliśmy środka myjącego po zakończeniu czyszczenia spłuczmy go starannie czystą wodą.

Najlepszą porą na czyszczenie budynku jest lato. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja sprawnemu wysychaniu budynków.

Zabezpieczenie elewacji przed glonami

Atakowaniu elewacji przez pleść i glony sprzyja wilgoć. Pojawiają się one najczęściej na północnych ścianach Czynnikiem ponoszącym poziom ryzyka jest również wysoka chropowatość powierzchni. Na nie łatwiej sadzają się kurz i drobiny ziemi. Rośliny pnące się po ścianie lub bezpośrednio  z nią sąsiadujące też zwiększają wilgotność. Tu warto zaznaczyć, że istnieją gatunki pnączy o wprost odwrotnym działaniu. One pochłaniając wilgoć z powierza ochronią  elewacje przed jej nadmiarem. Jeśli na naszym domu pojawi się już zielonkawy nalot sama woda i szczotka nie wystarczą. Czyszczenie takiej elewacji należy przeprowadzić w kilku etapach.

  1. Zacznijmy od oczyszczenia ściany wodą przy wykorzystaniu myjki ciśnieniowej.
  2. Za pomocą szczotki usuńmy biologiczne zanieczyszczenia.
  3. Do pozbycia się nalotów niezbędne będą chemiczne środki glonobójcze i grzybobójcze. Substancje takie zapobiegną także pojawianiu się tych organizmów w przyszłości. Przy ich aplikacji należy zachować właściwe środki ostrożności.
  4. Po oczyszczeniu ścianę można zabezpieczyć jeszcze odpowiednim impregnatem.

Takie działaniu pozwolą dłużej cieszyć się piękną i czystą elewacją. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-dbac-o-elewacje-domu-porady-eksperta