Elewacja domu w stylu dworkowym

Czy można połączyć funkcjonalność, rustykalny styl i elegancję? Oczywiście! Ten artykuł wskazuje, jak to zrobić.

 • Dom w stylu dworkowym – czym się charakteryzuje

Polska słynie z pięknych, zabytkowych zamków, dworków i pałacyków, dlatego nietrudno wyobrazić sobie, jak wygląda dom w stylu dworkowym.

Mimo pięknych zdobień nie ma w nim przepychu; wszystko z umiarem oraz w dobrym tonie. Pięknie prezentuje się na tle zieleni, niedziwne więc, że najczęściej domy te można zobaczyć na wsiach i przedmieściach.

 • Główne cechy stylu dworkowego

Bez problemu można wyróżnić cechy takiej budowli:

 • Wejście wraz z gankiem zawsze znajduje się na dłuższej ścianie
 • Fasada zazwyczaj wykonana jest w jasnych kolorach. Spotkać można dom o barwie białej. Pożądane są także różne odcienie beżu.
 • Często w formie domu parterowego lub z niskim, ale za to szerokim poddaszem
 • Kopertowy dach, to jeden z dominujących elementów budynku. Zwykle występuje w czerwieniach i brązie. Chociaż coraz częściej przy nowoczesnych rozwiązaniach, właściciele decydują się na złamanie tej reguły i stawiają na nieoczywistą kolorystykę, np. granat lub butelkową zieleń.
 • Zauważalna jest wzrostowa tendencja do rezygnowania z ganków, jednak te, w których tradycja przetrwała, stawia się filary u wejścia, co nadaje ciepła i kunsztu.
 • Rustykalnego efektu, dodają też drewniane okna, dość szerokie na parterze oraz kontrastujące wielkością, bo niewielkie poddaszowe.

 

 • Elewacja dworkowa-na co zwrócić uwagę

Mając w głowie już ogólny zarys domu, przyszedł czas, aby poświęcić uwagę szczegółom. W innych projektach może to być brane za niepotrzebną małostkowość, a w stylu dworkowym to właśnie dbałość o szczegóły nadaje wszystkiemu niepowtarzalny charakter.

 • Dom styl dworkowy-diabeł tkwi w szczegółach

Gzymsy, kolumny, filary-te elementy nadają niepowtarzalnego ciepła już od frontu. Warto zawczasu zastanowić się, o jakie zdobienia uzupełnić elewację.

Istotną kwestią jest również decyzja o dobudowaniu ryzalitu lub wykuszu. Oba polegają na wysunięciu ściany fasadowej w celu nadania bryle lepszych proporcji; tworzone głównie w celach estetycznych i są integralnymi częściami domu.

Ryzalit pełni funkcję dekoracyjną głównie od zewnątrz; najczęściej służy jako ozdobne wejście.

Wykusz natomiast oprócz zadania poprawy estetyki od wejścia jest świetnym powiększeniem powierzchni mieszkalnej. Tworzony, jak ryzalit, na najdłuższej ścianie, ale nie musi być umieszczony w jej centralnym punkcie. Z powodzeniem można w nim utworzyć małe przytulne pomieszczenie, np. czytelnię.

Pozostaje kwestia lukarn. Kiedy zastosować to rozwiązanie? Używa się ich do zwiększenia i doświetlenia pomieszczeń użytkowych ulokowanych na poddaszu. Nie jest to rozwiązaniem koniecznym, chociaż na pewno efektownym.

 • Dom w stylu dworkowym-podsumowanie

O tym należy pamiętać przy budowie domu parterowego w stylu dworkowym:

Podstawą są jasne kolory fasady i kontraktujący, duży dach. O ilości zdobień decyduje, czy ma być to projekt bardziej unowocześniony, czy zachowany w swej rustykalności. Jest sporo możliwości modyfikacji. Warto też wziąć pod uwagę otoczenie domu, żeby budynek harmonizował z okolicą.

Styl dworkowy w budownictwie ciągle zachwyca, dlatego z pewnością jest to kierunek, warty obrania przy tworzeniu swoich czterech kątów.

Dowiedz się więcej na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/dom-w-stylu-dworkowym-jak-dobrac-kolory-i-elementy-elewacji