Czy można połączyć funkcjonalność, rustykalny styl i elegancję? Oczywiście! Ten artykuł wskazuje, jak to zrobić.
-
Dom w stylu dworkowym – czym się charakteryzuje
Polska słynie z pięknych, zabytkowych zamków, dworków i pałacyków, dlatego nietrudno wyobrazić sobie, jak wygląda dom w stylu dworkowym.
Mimo pięknych zdobień nie ma w nim przepychu; wszystko z umiarem oraz w dobrym tonie. Pięknie prezentuje się na tle zieleni, niedziwne więc, że najczęściej domy te można zobaczyć na wsiach i przedmieściach.
-
Główne cechy stylu dworkowego
Bez problemu można wyróżnić cechy takiej budowli:
- Wejście wraz z gankiem zawsze znajduje się na dłuższej ścianie
- Fasada zazwyczaj wykonana jest w jasnych kolorach. Spotkać można dom o barwie białej. Pożądane są także różne odcienie beżu.
- Często w formie domu parterowego lub z niskim, ale za to szerokim poddaszem
- Kopertowy dach, to jeden z dominujących elementów budynku. Zwykle występuje w czerwieniach i brązie. Chociaż coraz częściej przy nowoczesnych rozwiązaniach, właściciele decydują się na złamanie tej reguły i stawiają na nieoczywistą kolorystykę, np. granat lub butelkową zieleń.
- Zauważalna jest wzrostowa tendencja do rezygnowania z ganków, jednak te, w których tradycja przetrwała, stawia się filary u wejścia, co nadaje ciepła i kunsztu.
- Rustykalnego efektu, dodają też drewniane okna, dość szerokie na parterze oraz kontrastujące wielkością, bo niewielkie poddaszowe.
-
Elewacja dworkowa-na co zwrócić uwagę
Mając w głowie już ogólny zarys domu, przyszedł czas, aby poświęcić uwagę szczegółom. W innych projektach może to być brane za niepotrzebną małostkowość, a w stylu dworkowym to właśnie dbałość o szczegóły nadaje wszystkiemu niepowtarzalny charakter.
-
Dom styl dworkowy-diabeł tkwi w szczegółach
Gzymsy, kolumny, filary-te elementy nadają niepowtarzalnego ciepła już od frontu. Warto zawczasu zastanowić się, o jakie zdobienia uzupełnić elewację.
Istotną kwestią jest również decyzja o dobudowaniu ryzalitu lub wykuszu. Oba polegają na wysunięciu ściany fasadowej w celu nadania bryle lepszych proporcji; tworzone głównie w celach estetycznych i są integralnymi częściami domu.
Ryzalit pełni funkcję dekoracyjną głównie od zewnątrz; najczęściej służy jako ozdobne wejście.
Wykusz natomiast oprócz zadania poprawy estetyki od wejścia jest świetnym powiększeniem powierzchni mieszkalnej. Tworzony, jak ryzalit, na najdłuższej ścianie, ale nie musi być umieszczony w jej centralnym punkcie. Z powodzeniem można w nim utworzyć małe przytulne pomieszczenie, np. czytelnię.
Pozostaje kwestia lukarn. Kiedy zastosować to rozwiązanie? Używa się ich do zwiększenia i doświetlenia pomieszczeń użytkowych ulokowanych na poddaszu. Nie jest to rozwiązaniem koniecznym, chociaż na pewno efektownym.
-
Dom w stylu dworkowym-podsumowanie
O tym należy pamiętać przy budowie domu parterowego w stylu dworkowym:
Podstawą są jasne kolory fasady i kontraktujący, duży dach. O ilości zdobień decyduje, czy ma być to projekt bardziej unowocześniony, czy zachowany w swej rustykalności. Jest sporo możliwości modyfikacji. Warto też wziąć pod uwagę otoczenie domu, żeby budynek harmonizował z okolicą.
Styl dworkowy w budownictwie ciągle zachwyca, dlatego z pewnością jest to kierunek, warty obrania przy tworzeniu swoich czterech kątów.
Dowiedz się więcej na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/dom-w-stylu-dworkowym-jak-dobrac-kolory-i-elementy-elewacji