Elewacja bez cokołu – jak ukryć cokół na elewacji domu?

Elewacja we współczesnych domach pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Prawidłowo wykonana powinna pasować do bryły budynku, podkreślać atuty domu i dobrze wpisywać się w otoczenie. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne jest tworzenie elewacji pozbawionej cokołu. W związku z tym, że całkowita rezygnacja z cokołu jest często niemożliwa, stosuje się różne metody jego ukrycia pod fasadą.

Rola cokołu we współczesnym budownictwie

Specyfika polskiego klimatu sprawia, że ściany budynku muszą być odpowiednio zabezpieczane przed niszczącym działaniem wody. Jedno z powszechnie stosowanych zabezpieczeń polega na osadzaniu murów na wystających ponad teren fragmentów fundamentów nazywanych fachowo cokołami. Materiały używane do budowy fundamentów są trwałe i odporne na wilgoć. Większość stawianych budynków ma cofnięte cokoły, powalające na swobodne skapywanie deszczówki ze ścian. W przypadku tradycyjnych budynków na ławach fundamentowych wysokość cokołu wynosi zwykle 40-50 cm. Wysokość cokołu w domach osadzonych na ławie fundamentowej wynosi zwykle 10 cm. Wielu inwestorów zastanawia się, czy można wybudować dom bez cokołu. Oczywiście jest to możliwe, należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji cała elewacja powinna zostać wykonana z wytrzymałego i nienasiąkliwego materiału, takiego jak klinkier lub wysokiej jakości kamień naturalny. Należy pamiętać, że budynek bez cokołu prezentuje się efektownie, jednak jest w większym stopniu narażony na przesiąkanie i zabrudzenie.

W jaki sposób uzyskać efekt domu bez cokołu

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie efektu domu bez cokołu jest ukrycie tego elementu konstrukcyjnego pod fasadą budynku. W przypadku stosowania elewacji tynkowej konieczne jest jej obniżenie na wysokość kilku centymetrów od gruntu. Ta technika świetnie sprawdza się szczególnie w budynkach pozbawionych kondygnacji. Dom parterowy bez cokołu prezentuje się estetycznie i sprawia wrażenie większego i wyższego niż jest w rzeczywistości. Decydując się na ten sposób, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie tynków silikonowych i silikatowych, które wykazują właściwości hydrofobowe, a przy tym są wytrzymałe i odporne na zmywanie. Dzięki tego rodzaju nowoczesnym materiałom wykończeniowym elewacja bez cokołu jest odpowiednio zabezpieczona przed brudem i czynnikami środowiskowymi. Innym sposobem na ukrycie fragmentu fundamentu, na którym osadzono budynek, jest osłonięcie go deskami lub płytami elewacyjnymi. Tego rodzaju metoda pozwala uzyskać spójne, jednolite i atrakcyjne wizualnie wykończenie domu. Decydując się na zastosowanie desek lub płyt wykonanych z naturalnego drewna, warto wybierać te, które zostały fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, które skutecznie imitują drewno, kamień lub inny materiał. Elewacja domu bez cokołu wykonana z kompozytów będzie z pewnością trwalsza i bardziej odporna na wodę niż naturalne drewno.

Dowiedz się więcej z przewodnika na https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/elewacja-bez-cokolu-jak-ukryc-cokol-na-fasadzie-domu