Dlaczego drzwi metalowe trzeba odnawiać?

Drzwi metalowe są bez wątpienia drzwiami solidnymi, bardzo wytrzymałymi i funkcjonalnymi. Jednak podobnie jak każdy inny materiał, pod wpływem czasu ulegają degradacji. Szczególnie dotyczy to drzwi zewnętrznych, które cały czas narażone są na oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Ich odnawianie w wielu wypadkach jest zatem tylko i wyłącznie kwestią czasu.

Jak odpowiednio przygotować drzwi do renowacji?

By przeprowadzić renowację drzwi, trzeba bez wątpienia odpowiednio je przygotować. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim od wyczyszczenia drzwi z takich zabrudzeń jak kurz, błoto lub też kawałki mchu. Można to zrobić za pomocą wody, a następnie całą powierzchnię przesuszyć. Kolejnym ważnym krokiem jest usunięcie luźnych elementów. Zazwyczaj takimi luźnymi elementami są przede wszystkim kawałki starej farby. W żadnym wypadku nie można ich pozostawić i zamalować nową farbą, ponieważ będą one znacznie naruszać jej strukturę. Usunięcie luźnych fragmentów musi zostać zakończone wyrównaniem całej powierzchni, najlepiej przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego.

Później konieczne jest usunięcie rdzy. Tutaj nie zawsze jest to łatwe, ponieważ mogła zdążyć ona już głęboko wniknąć w głąb drzwi. Wówczas trzeba ją tak naprawdę dość mocno wyskrobać aż do momentu, gdy przestanie być ona całkowicie widoczna. Później drzwi muszą być po raz kolejny umyte, dokładnie opylone i odtłuszczone. Na rynku jest wiele specjalnych odtłuszczaczy, które można właśnie w tej sytuacji wykorzystać.

Drzwi powinny zostać również wystawione z zawiasów. To pomaga docierać z farbą do różnych zakamarków, ale również i dokładniej je wyczyścić. Jeśli natomiast chodzi o pogodę, jaka powinna panować podczas wykonywania właśnie tego typu prac, to warto aby była ona dość ciepła i sucha. Nie może wówczas padać deszcz, śnieg, nie powinno być również mgły. Najlepiej jeśli będzie ona wahała się między 10 a 25 stopni. Co ważne, drzwi nie mogą zostać wystawione na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, ponieważ farba zbyt szybko by schnęła i ostatecznie trudno byłoby równo pokryć nią drzwi.

Jak wybrać dobrą farbę do metalowych drzwi zewnętrznych?

Renowacja drzwi metalowych to wiele różnorodnych prac, a końcową jest oczywiście ich pomalowanie. Nim jednak nałożymy farbę, warto byśmy wykorzystali podkład antykorozyjny. To właśnie rdza jest najczęstszą przyczyną tego, że w ogóle chcemy odnawiać drzwi. Nawet jeśli położymy podkład, to mimo wszystko po jakimś czasie się ona pojawi. Nie będzie to jednak przesadnie krótki czas, a dobrych kilka lat, gdy drzwi będą wyglądały naprawdę bardzo dobrze. Sama podkład powinien być dobrze dopasowany do farby, którą później chcemy nałożyć.

Jaka natomiast powinna być taka farba? Bez wątpienia w tym wypadku najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju emalie. Dziś rekordy popularności biją natomiast emalie chlorokauczkowe. Świetnie radzą sobie one z różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi, nawet tymi bardzo ciężkimi, utrzymując drzwi w dobrym stanie.