Czym jest styl wabi-sabi?

Nazwa wabi-sabi może wam nic nie przypominać, jednak jeżeli jesteś fanem minimalizmu to ten styl, może cię zainteresować.
Tradycyjna Japońska estetyka wabi-sabi jest niczym więcej jak akceptacją rzeczy, które nie są idealne. Styl ten skupia się na dodatkach, które są oryginalne a pozornie nie dokończone, jednak pomieszczenia w tej estetyce można przyrównać do sztuki.
W poniższym artykule nie tylko dowiesz się czym charakteryzuje się styl wabi-sabi, ale również jak go wprowadzić do mieszkania.

Styl wabi-sabi

Owa Japońska filozofia jest totalnym przeciwieństwem konsumpcjonizmu, przepychu oraz materializmu. Docenia to, co pozornie może wydawać się brzydkie, zachęca do oryginalności oraz do rozszerzenia swojej wrażliwość na ukryte piękno.
Styl wabi-sabi najczęściej używany jest w:
Muzeach
Studiach fotograficznych
Miejscach kreatywnych
Hotelach
Mieszkaniach
Pomimo tego, że styl nie jest klasycznym wyborem do urządzania mieszkań, można ograć go w piękny sposób tak, że w naszych własnych czterech ścianach możemy sami stworzyć prawdziwą sztukę nowoczesną.

Charakterystyczne dla stylu wabi-sabi

Aby pomieszczenie mogło być określone mianem stylu wabi-sabi musi spełniać kilka warunków, bez których ten styl nie mógłby istnieć.
Naturalne materiały
Drewno, sznurek, płótno, kamień, skóra są idealnymi materiałami do stworzenia przepięknej przestrzeni. Drewniane meble, kanapa zrobiona z płótna oraz dywan ze sznurka będą cudownym uzupełnieniem naszego pomieszczenia w stylu wabi-sabi.
Ściany stylizowane na stare
Ściany, które kiedyś nazwalibyśmy zniszczonymi, bardzo oddają charakter japońskiej stylistyki. Nie oszlifowana cegła, odrapany tynk lub beton są wymagane, jeżeli chcesz urządzić swoje mieszkanie w minimalistyczny sposób. Ściana stylizowana na starą może dodać dodatkowego charakteru oraz udekoruje całe mieszkanie i już nie będziesz musiał się martwić o to, że pomieszczenia potrzebują dodatków, które ten styl omija.
Jednak jeżeli nie jesteś przekonany do stylizowanych ścian, świetnie się sprawdzą również te w kolorze białym albo szarym.
Minimalizm
Jak najmniej bezużytecznych dekoracji to klucz do stylu wabi-sabi. Styl ten jest praktyczny, a pokój udekorować można ciekawym wykończeniem ściany czy fajnym nieoczywistym wzorem lampy. Skóra zamiast dywanu czy ciekawe stylizowane meble również ożywią i upiększą pomieszczenie.
Antyki
Im starszy i bardziej zniszczony mebel, tym lepiej, dla niektórych mogą się one wydawać nie do użytku jednak styl wabi-sabi czyni je pięknymi i oryginalnymi.
Rękodzieło
Rękodzieło jest najbardziej pożądanym elementem. Jednak ważne, aby nie tylko było dekoracyjne, ale również użytkowe. Niesamowita rzeźbiona deska, ceramiczna miska lub zarobiony samodzielnie wazon są niesamowitymi autentycznymi dodatkami. Dodatkowo, jeżeli dane przedmioty będą lekko zniszczone, dodadzą pomieszczeniu bezcennego znaku czasu.
Komfort
Pomimo wielu używanych rzeczy w stylu wabi-sabi ważny jest komfort. Stylistyka ta kreuje bezpieczną, ciepła przestrzeń. Dzięki ograniczeniu się do tego, co jest nam absolutne potrzebne, osiągamy nie tylko mieszkanie, które jest azylem, ale również spokój wewnętrzny i zewnętrzny.

Mamy nadzieje, że dzięki temu artykułowi już wiesz czym jest styl wabi-sabi i z chęcią urządzisz go w swoich pomieszczeniach.

Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/styl-wabi-sabi-wnetrze-w-kilku-krokach