Ciekawe pomysły na elewację domu parterowego

Modern mid century and minimalist interior of living room ,leather armchair with table on white wall and wood floor ,3d render

Projektowanie zewnętrznego wyglądu domu wcale nie jest prostym zadaniem. Obecnie można inspirować się tak ogromną ilością stylów i innych aranżacji, że wybór tej jednej, nas interesującej może być naprawdę trudnym zadaniem. Najlepiej na samym początku zdecydować się na jeden dominujący kolor albo materiał, a potem dobrać do tego resztę końcowego wyglądu.

Elewacja domu parterowego z użyciem drewna

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie ale jednocześnie potrafi się ono wpasować w ogromną ilość różnych aranżacji, przez co jest bardzo bezpiecznym wyborem. Drewno często jest wykorzystywane jako dodatki do ogólnego wyglądu domu, w postaci balustrady balkonowej lub schodów, jednak bardzo nowoczesnym sposobem jego użycia jest zastosowanie go, jako wykończenie fragmentów ścian zewnętrznych. Taka kombinacja może oddzielać od siebie przydomową strefę od na przykład garażu lub tarasu. Drewno jest odporne na różnego rodzaju zabrudzenia oraz czynniki zewnętrzne, co jeszcze bardziej pokazuje jak bardzo funkcjonalne jest takie jego zastosowanie. Łatwiejsze w instalacji, a także nie wymagające częstej konserwacji, są specjalne panele elewacyjne. Świetnie imitują one drewno, będąc przy tym tańszą opcją wykończenia.

Cegła jako motyw elewacji domu parterowego

Cegła jest jednym z podstawowych materiałów stosowanych w budownictwie. Z biegiem czasu przestano chować ją pod farbą i zaczęto wykorzystywać jako motyw wykończeniowy. Cegła stała się na tyle rozchwytywanym i popularnym materiałem, że zaczęły powstawać różnego rodzaju wykładziny i tapety z jej motywem. Cegła jest również coraz częściej spotykana jako motyw elewacji domu. Nadaje to budynkowi niezwykle nowoczesnego i modnego charakteru, tym bardziej, że na rynku istnieją one w kilku opcjach kolorystycznych. Należy jednak pamiętać, że parterowy dom jednorodzinny lepiej będzie prezentować się w jasnych kolorach, jednak z kontrastującym dachem. Dom nie powinien być zaaranżowany pod jeden, wybrany kolor. Dobrze by dach budynku był ciemniejszy od elewacji, dopasowany do koloru drzwi i obramowań okiennych.

Oświetlenie elewacji domu jednorodzinnego

Bardzo ważnym elementem, wpływającym na ostateczny wygląd i odbiór domu, jest jego zewnętrzne oświetlenie. Dobrze dobrane lampy nie tylko zwiększą widoczność posesji w nocy ale także mogą nadać charakteru i podkreślić ciekawe elementy elewacji. Wybierając lampy zewnętrzne należ zastanowić się czy zależy nam na całkowitym oświetleniu budynku i posesji czy tylko jego podświetleniu. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie świateł w kluczowych miejscach, takich jak drzwi wejściowe czy brama garażowa. Świetnie sprawdzą się w takich miejscach lampy reagujące na ruch, co ułatwi nam poruszanie się nocą bez konieczności mechanicznego oświetlania przestrzeni. Chcąc dodać posiadłości charakteru istnieje możliwość zamontowania świateł kolorowych, jednak takie rozwiązanie sprawdza się głównie tylko w przypadku domów w bardzo nowoczesnym stylu.

 

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/6-pomyslow-na-oswietlenie-elewacji-domu-parterowego