Biel – uniwersalna znaczy piękna. Jak malować ściany białą farbą?

Mimo, iż modowe tendencje zmieniają się nieustannie w sferze designu, biel nadal króluje na ścianach domowych wnętrz. Jest uniwersalna, bo sprawdza się świetnie zarówno w stylu industrialnym, jak i skandynawskim, modernistycznym, jak i vintage… Białe ściany nadają wnętrzu elegancji, świeżości i, co najważniejsze, optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli zdecydujecie się na biel w swoim domu, pamiętajcie, żeby dobrze przygotować się do malarskich prac. Niestety, bez odpowiedniej wiedzy technicznej, narzędzi oraz odpowiednich produktów, efekt finalny remontu może rozczarować. Największym utrapieniem amatorów domowego malowania są prześwity wynikające z niewłaściwego pokrycia ścian. Okazuje się, że biała farba w tym przypadku dość często przysparza problemów. Jak temu zaradzić? Jak idealnie pokryć powierzchnię ścian, aby cieszyć się świeżym i pięknym wyglądem bieli przez wiele lat?

1. Odpowiednie przygotowanie

Zanim przystąpicie do gruntowania, dokładnie umyjcie ścianę (np. mydłem malarskim), aby usunąć brud – kurz, plamy, itd. Poprawi to przyczepność farby. W przypadku bardzo uciążliwego brudu (np. po sadzy, nikotynie, czy oleju), warto sięgnąć po farbę na zacieki. Nie dość, że znakomicie upora się ze wszelkimi skazami, spełni również funkcję farby podkładowej. Następnym krokiem jest gruntowanie, dzięki któremu uzyskacie doskonałe krycie.

2. Najlepsze produkty

Przed zakupami warto dowiedzieć się, które produkty cieszą się największym powodzeniem i uznaniem wśród fachowców. Na rynku znajduje się wiele rodzajów białych farb o różnym przeznaczeniu i właściwościach: do kuchni i łazienki, farby zmywalne, odporne na szorowanie, a nawet hipoalergiczne! Warto dokładnie i z rozwagą przeczytać ulotkę widniejącą na produkcie – stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli uniknąć błędów
podczas malowania i efektywnie przyspieszy prace remontowe.

3. Narzędzia

Wysokojakościowa farba wymaga również posiadania dobrych narzędzi. Wystrzegajcie się wałków o krótkim włosiu, które nie pokrywają dobrze ściany! Najlepsze są do tego wałki ze średnim włosiem. Poradzą sobie doskonale zarówno z powierzchniami chropowatymi, jak i gładkimi.

4. Dobra technika

Umiejętne operowanie wałkiem czy pędzlem to kolejny istotny element przepisu na perfekcyjne pokrycie ściany białą farbą.

5. Czas schnięcia farby

Każdy fachowiec zdaje sobie sprawę, że przestrzeganie odstępów czasu między nakładaniem kolejnych warstw farby to klucz do sukcesu. Z reguły czas schnięcia wynosi 4 h, warto jednak upewnić się i sprawdzić tę informację na ulotce dołączonej do produktu. Pamiętajcie, żeby zachować odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – min. 10 st. C, maks. 25 st. C.