Wszystko o krzywoliniowych ścianach działowych z płyt GK

Grey settee near white cupboard in minimal living room interior with posters on the wall. Real photo

Projektanci wnętrz prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych i bardziej oryginalnych rozwiązań. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się krzywoliniowe ściany działowe. Aby ściana wygięta w łuk wyglądała efektownie, niezbędne jest jej prawidłowe wykonanie. Do tego celu świetnie nadają się płyty gipsowo-kartonowe.

Różne metody umożliwiające tworzenie łuków

Ściana krzywoliniowa w domu lub mieszkaniu może powstać na kilka sposobów. Do jej wykonania można użyć tradycyjnych cegieł lub nowoczesnych bloczków z betonu komórkowego. Niestety tworzenie łuku za pomocą takich materiałów budowlanych jest bardzo czasochłonne, ponieważ cegły i bloczki przed położeniem muszą być odpowiednio obrobione i wyprofilowane. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się jak wykonać łuk z płyty gk, powinien zapoznać się z poradami zamieszczonymi poniżej.

Zasadniczo wyróżnia się trzy metody tworzenia ścian krzywoliniowych. Pierwsza metoda polega na delikatnym nacinaniu płyt od strony zewnętrznej. Przecięcie kartonu z jednej strony i delikatne zagłębienie się w gips powoduje, że arkusz staje się elastyczny i podatny na formowanie. Stosowanie tej techniki wymaga precyzji i wyczucia, dlatego część osób zajmujących się pracami wykończeniowymi stosuje inną technikę, polegającą na namaczaniu płyt do czasu aż zmiękną i staną się podatne na kształtowanie. Trzeci, najlepszy sposób to zastosowanie specjalnych płyt gipsowo-kartonowych do łuków. Zbrojone arkusze są elastyczne, dlatego można j swobodnie wyginać.

Sprawdź: ściany krzywoliniowe z płyt kartonowo-gipsowych.

Na co zwrócić uwagę podczas stawiania krzywoliniowej ściany

Aby stworzyć łuki z płyt gk trzeba wcześniej przygotować i zamocować do podłoża odpowiednio wyprofilowany stelaż. Dopiero gdy będzie on gotowy można przystąpić do mocowania regipsów. Praca rozpoczyna się od dokładnego wyznaczenia punktów przebiegu ściany i zaznaczeniu ich na podłodze oraz suficie. Największym wyzwaniem dla montażysty jest odpowiednie wygięcie profili w łuk i zamocowanie ich do sufitu oraz podłogi. Osoby, które nie dysponują profilami przeznaczonymi do tworzenia ścian krzywoliniowych, mogą wykorzystać tradycyjne, proste elementy. Te jednak przed użyciem wymagają odpowiedniej obróbki, polegającej na ich nacięciu szlifierką kątową lub nożycami do blachy. Odpowiednio ponacinane profile stają się podatne na wyginanie. W celu ich ustabilizowania należy zamocować je do podłoża za pomocą kołków do szybkiego montażu rozmieszczonych co 10-15 cm.

Po wykonaniu stelaża można przystąpić do mocowania naciętych, namoczonych lub zbrojonych płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli ścianka działowa ma składać się z kilku pasów krzywizn, zaleca się stworzenie szablonu, dzięki któremu każdy łuk będzie miał identyczny kształt. Prawidłowo wykonana krzywo liniowa ściana prezentuje się efektownie i znakomicie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Do jej postawienia potrzebne są jednak odpowiednie materiały budowlane, a także umiejętności i doświadczenie montera w tworzeniu tego rodzaju konstrukcji.