Nieskazitelny wygląd ściany nie zależy wyłącznie od pokrywającej ją farby. Taki efekt tworzy się przede wszystkim dzięki pracom wyrównującym jej powierzchnię. Odpowiednio przygotowana ściana będzie znacznie łatwiejsza do pomalowania. Podstawowe znaczenie ma tu szpachlowanie. Laikowi może się ono wydać trudne, ale wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by móc samodzielnie zabrać się do pracy.
Przygotowanie do szpachlowania ściany
Zanim szpachla do ścian pójdzie w ruch, konieczne jest pozbycie się z ich powierzchni wszelkich wypukłości. Przede wszystkim będą to stare tynki, pozostałości tapet czy farb. Pozornie takie elementy wydają się bez znaczenia, jednak ich obecność niekorzystnie wpływa na proces równania powierzchni ściany, a co za tym idzie także na efekty jej malowania. Wspomniane pozostałości materiałów wykończeniowych i aranżacyjnych utrudniają zastosowanie szpachli oraz przywieranie nowej masy szpachlowej. W przypadku nowej ściany nie ma takiego problemu. Przed rozpoczęciem wyrównywania powierzchni trzeba jednak wyciąć bruzdy pod instalację elektryczną. Już na tym etapie należy zatem zaplanować układ oraz wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń.
Czas na szpachlowanie ścian
Kiedy ściany zostaną odpowiednio przygotowane, rozpoczyna się wstępne szpachlowanie powierzchni ściennych. Polega ono na uzupełnieniu wszystkich ubytków w ścianie. Pęknięcia, mniejsze lub większe wgłębienia uzupełnia się wybranym produktem do szpachlowania. Newralgiczne punkty to z reguły puszki od instalacji elektrycznej oraz miejsca, w których ściany stykają się z drzwiami oraz oknami. W starszym budownictwie warto sprawdzić także narożniki pomieszczenia i w razie potrzeby wyrównać przylegające do nich ściany za pomocą profili aluminiowych i masy szpachlowej. Po uzupełnieniu ubytków i wyrównaniu powierzchni kładziona jest ostatnia warstwa produktu, która powinna pokryć całą ścianę. Kierunek szpachlowania biegnie na ogół z dołu na górę. Do tego zadania przyda się sporych rozmiarów paca oraz wiertarka z mieszadłem, fachowcy polecają też rozpoczynanie tego procesu od rogów pomieszczenia. Szpachlowanie to jeden z fundamentów prac wykończeniowych. Jeżeli ktoś zastanawia się, po co wyrównywać ściany, najlepszą odpowiedzią będzie rzut oka na powierzchnię nieprzygotowaną w ten sposób do malowania. Nie wystarczy wówczas nawet najlepsza farba. A efekty wielogodzinnej pracy pozostawią wiele do życzenia. Szpachlowanie ścian to zatem rozsądny krok, tym bardziej że z pomocą współczesnych materiałów i narzędzi jest to znacznie prostsze zadanie.