Remont kuchni – jak zabezpieczyć ściany przed zabrudzeniami

W trakcie remontu kuchni istotne jest zabezpieczenie powierzchni, które aktualnie prac naprawczych nie wymagają. Podczas przygotowań osłaniane są głównie podłogi i meble. Są one bowiem najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Niewielu laików w dziedzinie wykańczania wnętrza pochyla się nad tym, jak zabezpieczyć ściany w kuchni. A tymczasem także ta część pomieszczenia jest narażona na pęknięcia, porysowania czy plamy na skutek prac remontowych.

Czym zabezpieczyć ściany w kuchni?

Produktem ubocznym każdego remontu jest znaczna ilość kurzu. I właśnie przed nim należy w pierwszej kolejności chronić ściany. Chyba że ktoś po zakończeniu jednego remontu chce myśleć o kolejnym. Bez znaczenia czy w kuchni kładzie się podłogę, a może maluje pochlapany tłuszczem sufit. Warto osłonić wszystkie narażone na kurz i pył powierzchnie. Czym zabezpieczyć ściany w kuchni, aby po remoncie wyglądały równie dobrze co wcześniej? Najprostszym sposobem jest zasłonięcie ich folią. Nie musi być gruba, ale powinna być dobrze przymocowana. Można to zrobić na kilka sposobów. Przykleić za pomocą taśmy malarskiej i jest to najbardziej popularne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu produktu odpowiedniego do danej powierzchni. Innej taśmy wymagają na przykład kaloryfery, a nieco inna sprawdzi się w przypadku niedawno malowanych ścian. Folia w połączeni z taśmą malarską to jeden z pomysłów jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem. Alternatywą może być też opuszczenie od sufitu specjalnej kurtyny, którą oferują niektórzy producenci z branży remontowej.

Kiedy i jak zabezpieczyć ścianę w kuchni?

Jeszcze przed rozpoczęciem remontu najlepiej wynieść z kuchni jak najwięcej mebli i sprzętów. W ten sposób nie tylko nie trzeba będzie ich zabezpieczać przed zabrudzeniem, ale także zminimalizuje się ryzyko ich uszkodzenia podczas pracy. Wszystkie pozostałe elementy, jak chociażby oświetlenie naścienne czy grzejniki, najlepiej pokryć odpowiednią folią, ewentualnie dodatkowo zasłonić tekturą. To sposób nie tylko na to, jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed kurzem i plamami, ale także osłonić ją przed zarysowaniami czy poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas remontu nie należą one do rzadkości. Niestety nawet niewielkie odłamki mogą doprowadzić do odprysków farby. Podczas przygotowań do remontu warto też pomyśleć o odcięciu kuchni od innych pomieszczeń za pomocą kurtyny z drzwiami zamykanymi na suwak. Wówczas pozostała część mieszkania nie będzie narażona na zabrudzenie.