Gładzie szpachlowe to materiały budowlane wykorzystywane głównie do wykańczania wnętrz. Ich zastosowanie pozwala na pozbycie się pęknięć, zarysowań oraz wszelkiego rodzaju wgłębień na ścianach i sufitach. Ściany i sufity wykończone gładzią charakteryzują się równą powierzchnią i trwałością. W sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów gładzi szpachlowych.
Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są gładzie gipsowe, w których głównym składnikiem jest gips naturalny lub syntetyczny. Gładzie gipsowe nakładać można na powierzchnie cementowe, cementowo-wapienne, betonowe, a także na płyty kartonowo-gipsowe. Produkty na bazie naturalnego gipsu są bardziej białe od tych syntetycznych, jednak charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Rodzaje gładzi i ich zastosowanie
Gładzie gipsowe ze względu na swoją chłonność nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Ściany i sufity w pralniach lub suszarniach lepiej pokryć gładzią wapienną. Gładzie wapienne wyróżnia paro przepuszczalność oraz biała barwa. Te cechy sprawiają, że produkty te zapewniają korzystny mikroklimat we wnętrzach i stanowią dobrą bazę pod farby akrylowe i lateksowe. Ze względu na to, że grubość nanoszonej warstwy może wynosić maksymalnie 5 mm, gładzie wapienne nie nadają się do wyrównywania dużych nierówności. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności lub temperaturze, takich jak kuchnia czy łazienka warto użyć gładzi polimerowych. Ze względu na swoją elastyczność gładzie te mogą być również stosowane w budynkach podlegających niewielkim ruchom konstrukcyjnych. Gładzie polimerowe mogą być nakładane we wnętrzach wykonanych z betonu, płyt kartonowo-gipsowych lub pokrytych różnymi tynkami. Szukając produktów najtrwalszych, które mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, należy postawić na gładzie cementowe. Niewątpliwą zaletą tych gładzi jest to, że nie trzeba ich szlifować po nałożeniu. Podstawowa wada to brak możliwości uzyskania idealnie gładkich powierzchni ścian i sufitów.
Popularne sposoby kładzenia gładzi
Gładź szpachlowa może być nakładana w sposób ręczny lub mechaniczny. Oba sposoby mają pewne zalety i wady. Najważniejszą zaletą ręcznego nakładania gładzi jest dokładność, a wadą czasochłonność procesu nakładania. W sposobie ręcznym gładź po przygotowaniu nakładana jest za pomocą kielni na pacę ze stali nierdzewnej, a następnie równomiernie rozprowadzana na ścianie lub suficie. Równomierne nałożenie produktu wymaga doświadczenia i umiejętności posługiwania się pacą. Jeśli chodzi o mechaniczną metodę nakładania gładzi, to jest ona zdecydowanie szybsza od metody ręcznej. Zastosowanie agregatu tynkarskiego pozwala również na równomierne nanoszenie gładzi, a przez to uzyskanie oszczędności materiału nawet na poziomie 30 procent. Wadą mechanicznego nakładania gładzi jest mniejsza dokładność niż w przypadku prac wykonywanych ręcznie. W celu uzyskania zadowalającego efektu konieczna jest również umiejętność prawidłowej obsługi agregatu tynkarskiego.