Każdy może pomalować ściany. Wystarczy tylko dobry nastrój, chęci oraz trochę wolnego czasu, żeby odświeżyć kolor ścian w pomieszczeniu. Oto poradnik dla początkujących, dzięki któremu zmienisz swoje wnętrze!
1. Najważniejsze są przygotowania
Prace remontowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie inaczej jest z malowaniem, które rozpoczynamy od wyniesienia wszystkich mebli i przedmiotów z pomieszczenia, a także wymontowania oprawek gniazdek. Sprzęt pozostawiony w pokoju należy zabezpieczyć folią, włącznie z szybami, drzwiami oraz klamkami. Podłogę najlepiej przykryć papierem, który pochłania farbę, dzięki czemu nie zabrudzimy obuwiem innych pomieszczeń. Istotnym etapem przygotowań jest dokładne oczyszczenie ścian z brudu, tłuszczu, kurzu i pyłu, co możemy uczynić za pomocą specjalnych środków chemicznych, lub gąbki zwilżonej wodą. Kiedy pozbędziemy się zabrudzeń, konieczne będzie osuszenie nawierzchni, dzięki czemu uzyskamy lepszą przylepność emulsji. Jeśli na ścianach zauważymy ubytki, uszkodzenia i rażące nierówności, niezbędne będzie położenie nowej szpachlówki. Jak wygładzić ściany przy pomocy gładzi gipsowej dowiesz się ze specjalnego poradnika przygotowanego przez zawodowców. Zaplanujmy również odpowiedni termin prac remontowych, ponieważ temperatura na zewnątrz budynku powinna znajdować się między 18-25°C.
2. Wybór odpowiednich narzędzi
Podczas malowania prostej i gładkiej nawierzchni najlepiej sprawdzi się wałek o krótkim włosiu (długość do 10 mm), a także wałek teleskopowy, przydatny do nakładania farby na sufit. Warto zaopatrzyć się również w pędzel, dzięki któremu pomalujemy mniej dostępne miejsca, na przykład kąty ścian oraz przestrzeń za kaloryferem. Ponadto niezbędna będzie kuweta malarska, albo wiadro z kartką do odsączania nadmiaru emulsji. Na koniec nie zapomnijmy kupić taśmy malarskiej, którą zabezpieczymy granicę między ścianą a sufitem.
3. Malowanie jest proste
Zanim otworzymy farbę i weźmiemy się do pracy, sprawdźmy pogodę na najbliższe dni, aby móc regularnie przewietrzać pomieszczenie (temperatura powinna wynosić 18-25°C). Malowanie zaczynamy od sufitu, używając wałka teleskopowego, którym równomiernie nakładamy farbę od źródła światła (okno, lampa) w głąb pomieszczenia. Jeśli używamy farby gruntującej, warto wcześniej pomalować brzegi taśmy oddzielającej sufit od ścian, dzięki czemu unikniemy zacieków oraz nierównych smug na granicy dwóch kolorów. Drugą warstwę emulsji rozprowadzamy na suficie prostopadle w stosunku do pierwszej. Następnie przechodzimy do ścian. Pracę rozpoczynamy od malowania narożników, brzegu taśmy oraz trudno dostępnych miejsc. Farbę nanosimy techniką “mokro na mokro”, czyli nakładając na siebie kolejne warstwy mokrej emulsji, co pozwoli nam uniknąć nieestetycznych “łączeń” pomiędzy poszczególnymi pasami. Malujemy w kierunku od góry do dołu, a następnie od prawej do lewej, podobnie jak w przypadku sufitu, czyli zaczynając od najbardziej oświetlonego obszaru. Pamiętajmy, żeby skupić na jednej ścianie (nie malujemy wszystkich równocześnie!), a także odkleić taśmę malarską jeszcze przed całkowitym zaschnięciem farby.