Jak konserwować panele i płytki?

Większość z nas posiada w domu zarówno panele, jak i płytki. Panele zazwyczaj kładziemy w salonie, w sypialni, w pokojach gościnnych. Płytki natomiast pojawiają się tam, gdzie jest ryzyko większych zabrudzeń. Mowa tutaj zatem o schodach oraz o korytarzu. Poza tym ze względu na swoją dużą odporność na wilgoć, większość z nas ma je także w łazience. Czyszczenie i odpowiednia konserwacja tych powierzchni, może wydawać nam się dość łatwa. Wystarczy odpowiedni płyn do podłóg, który bez trudu jesteśmy w stanie zakupić w każdym markecie. Co jednak wtedy, gdy zanieczyszczenia nie należą do typowych?

Grunt na płytkach – jak się go pozbyć?

Gdy wykonujemy jakiś remont, a co kilka lat większość z nas stara się poczynić jakieś zmiany w swoim domu, często używamy gruntu. Bardzo dobrze wzmacnia on przyczepność i samo podłoże, ale trudno jest pozbyć się go pozbyć. Jak usunąć grunt z płytek? Odpowiedź jest dosyć prosta, wystarczy użyć popularnego w kuchni druciaka. Dobrze jest wybrać jego delikatniejszą wersję i podczas czyszczenia nie rysować zbyt mocno powierzchni. Najlepiej wykonywać powolne ruchy, nie dociskać zbyt druciaka. Do mycia potrzebna nam będzie wówczas tylko woda i jakiś środek czyszczący. Jak widać zmyć grunt z płytek jest stosunkowo łatwo. Poza tym takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie i zazwyczaj te rzeczy mamy w domu, nie musimy specjalnie ich nabywać.

Panele – czy da się usunąć z nich grunt?

Z panelami sprawa ma się zupełnie inaczej i w tym przypadku czyszczenie może być o wiele trudniejsze. Jak zmyć grunt z paneli, jeśli jest on świeży? Wystarczy nam do tego delikatna szmatka i trochę ciepłej wody. Jednak zazwyczaj bardziej interesuje nas pytanie: czym zmyć unigrunt z paneli podłogowych, jeśli jest on już zaschnięty? Tutaj sprawa bardzo mocno się komplikuje. Możemy spróbować użyć drucianego czyściwa, ciepłej wody i środka czyszczącego, jednak wówczas możemy narazić nasze panele na dewastację. Mają one pewien stopień ścieralności, jednak to może być dla nich zbyt wiele. Lepiej w takim wypadku posłużyć się pastą BHP bezpiaskową lub specjalnym środkiem chemicznym, który możemy zakupić nawet w markecie. Najlepiej jest najpierw zastosować pastę i delikatnie czyścić powierzchnię. Jeśli to nie pomoże, wówczas powinniśmy skorzystać z mocniejszych środków. Panele mają jednak różną strukturę i kluczowe jest, by na samym początku sprawdzić działanie środka na jakiejś małej powierzchni. Wówczas nawet jeśli drewno źle zareaguje, nie zniszczymy sobie całej podłogi.