Jak dbać o woskowane meble drewniane – czyszczenie i impregnacja

Meble drewniane woskowane, choć na pewno mniej odporne na czynniki zewnętrzne od tych lakierowanych, mają szerokie grono zwolenników. Wszystko za sprawą naturalnego wyglądu, doskonale widocznego usłojenia i możliwości podziwiania walorów dekoracyjnych danego gatunku drewna. Aby jednak na długi czas zachowały te cechy, potrzebne są pewne zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące, takie jak czyszczenie oraz impregnowanie.

Meble drewniane – czyszczenie

Jak dbać o woskowane meble drewniane? Przede wszystkim należy bardzo uważać na wilgoć i wodę, gdyż tych dwóch rzeczy sprzęty te nie lubią najbardziej. Już samo postawienie na blacie mokrej szklanki skutkuje pojawieniem się brzydkiego, ciemnego kółka, którego pozbycie się graniczy z cudem. Ponadto meble drewniane woskowane nie tolerują zarówno pełnego nasłonecznienia, jak i bliskiego sąsiedztwa kaloryferów, zatem podstawą ich pielęgnacji jest tak naprawdę przemyślane ich rozmieszczenie w mieszkaniu. A czym czyścić drewniane meble? Wiadomo już, że woda raczej odpada, podobnie zresztą jak wszelkiego rodzaju detergenty, zwłaszcza wybielacze, które mogłyby odbarwić drewno i pozostawić na nim nieusuwalne ślady. Najlepszą opcją będą zatem delikatne, czyste ściereczki flanelowe za pomocą których należy regularnie usuwać kurz. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że musimy pozbyć się jakiś większych zabrudzeń, sięgnijmy po szmatki nasączone woskiem, które nie tylko usuną plamę, ale również wypełnią ubytki w uszkodzonej powierzchni.

Impregnowanie mebli drewnianych

Istnieje wiele metod impregnowania mebli drewnianych, z których każda bazuje na wykorzystaniu innego produktu. Mamy zatem olejowanie, woskowanie oraz lakierowanie. Pierwsza metoda cieszy się obecnie ogromną popularnością ze względu na swoje walory ekologiczne oraz estetyczne. Zabezpieczona olejem powierzchnia zachowuje swój naturalny wygląd, piękno drewna zostaje subtelnie podkreślone, a usłojenie jest w pełni widoczne. Co więcej, impregnowane w ten sposób meble z czasem uzyskują stylowy, elegancki wygląd, a w razie potrzeby mogą być stosunkowo łatwo odnowione. Kolejny sposób, czyli lakierowanie doskonale chroni przed słońcem i wodą, nie jest jednak pozbawione wad. Uzyskana w ten sposób powłoka łatwo i dość szybko pęka, przez co meble często należy odnawiać. Dodatkowo, w przypadku lakierów kryjących lub białych, na powierzchni regularnie pojawiają się rysy i odbarwienia. Ostatni opcja, czyli woskowanie, to technika znana już od XVIII wieku ceniona głównie ze względu na naturalny, niepozbawiony elegancji efekt końcowy. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj drewna inaczej reaguje na tę technikę, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej skonsultować się ze specjalistą.