Jak dbać o dębowe drewno?

Drewno dębowe należy do najtwardszych w Polsce. Wykonuje się z niego solidne podłogi oraz meble, unikatowe pod względem wytrzymałości, estetyki oraz pozytywnego wpływu na atmosferę w domu. Zadbane drewno dębowe posłuży nawet dziesiątki lat. Jednak jego wygląd oraz odporność na wpływ czynników zewnętrznych zależą od troski, jaką dębowe elementy wyposażenia zostaną otoczone przez domowników.

Czym impregnować drewno dębowe?

Na rynku nie brakuje preparatów do impregnowania drewna. Inwestujący w dębową podłogę lub meble z tego gatunku drewna wydają na te elementy wyposażenia spore kwoty. W tym wypadku płaci się bowiem za jakość oraz solidność. Tym bardziej opłaca się wiedzieć, czym impregnować drewno dębowe. Stosowanie przeznaczonych do niego lakierów lub olejów przedłuża trwałość parkietów oraz mebli. Warto nadmienić, że olejowanie jest polecane przede wszystkim do twardych gatunków drewna, więc to dębowe można spokojnie malować olejem. Decydując się na taką impregnację, trzeba jednak liczyć się z koniecznością położenia kolejnej warstwy impregnatu już po kilku miesiącach. Zabezpieczona nim powierzchnia jest bowiem podatna na zarysowania. Niemniej jednak jeżeli komuś marzy się matowy, naturalny wygląd podłogi bądź mebli dębowych, właśnie po dobrej jakości olej powinien sięgnąć. Czym malować drewno dębowe, aby zabezpieczyć je na dłużej? Lakierowanie jest procesem powtarzanym raz na kilka lat. Dzięki niemu powierzchnia drewna staje się błyszcząca i wygląda świeżo. Nie tak łatwo ją też uszkodzić.

Jak zabezpieczyć drewno dębowe na co dzień?

Podstawowe znaczenie ma tu regularne czyszczenie. W przypadku podłóg należy na bieżąco usuwać z nich drobne zanieczyszczenia, zwłaszcza ziarenka piasku czy żwiru, które mogą powodować powstawanie rys. Do mycia najlepiej wykorzystać dobrze wyciśnięty mop o krótkich włóknach. Mokra szmata do podłogi w tym konkretnym przypadku często bardziej szkodzi niż pomaga. Meble należy natomiast przecierać wilgotną szmatką z miękkiego materiału. Jak zabezpieczyć drewno dębowe jeszcze dokładniej? Można stosować specjalistyczne preparaty czyszczące, ale pod warunkiem wyboru wyłącznie tych rekomendowanych przez producenta impregnatu. Na drewnianych powierzchniach nie należy ustawiać gorących naczyń, a wszelkie plamy wymagają natychmiastowej interwencji. W przeciwnym razie płyn wniknie w głębsze warstwy drewna, a nieestetyczne smugi staną się poważniejszym problemem. Warto wietrzyć pomieszczenia, w miarę możliwości utrzymując w nich optymalną temperaturę oraz poziom wilgotności.