Bejcowanie, impregnowanie i konserwacja drewnianych powierzchni

Drewno jest specyficznym materiałem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby doskonale prezentować się jako element ozdoby domu lub część jego budulca. Drewno narażone jest na wiele szkodliwych czynników, które mogłyby doprowadzić nie tylko do zniszczenia jego struktury ale również do zmniejszenia poziomu walorów estetycznych. W tym celu na rynku można znaleźć różnorodne preparaty i substancje. Mają one najczęściej za zadanie głęboko zabezpieczyć drewno przed działaniem na przykład wilgoci, która jest wrogiem każdego wnętrza! Na szczęście rozwój technologii pozwala obecnie kłaść drewno nawet w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach.

Bejcowanie drewna

Bejca jest jednym z wielu dostępnych na rynku impregnatów, który ma zapewnić drewnianej powierzchni większą wartość estetyczną. Jej zadaniem jest wyrównanie kolorystyki drewna przy zachowaniu naturalnego wzoru słojów. Kolor bejcy dopasowuje się do kolorystyki drewna, z którego zbudowana została powierzchnia.

Impregnowanie drewna

Jak już wspomniałem, drewno narażone jest na wiele czynników szkodliwych, takich jak wilgoć, bakterie, grzyby czy urazy mechaniczne. Impregnaty z kolei pozwalają nam zabezpieczyć drewno przed działaniem wymienionych czynników. Impregnat można nakładać na dwa sposoby – metodą natryskową oraz ręcznie. Metody natryskowej lepiej używać jest na powierzchniach większych i jej zaletą jest przede wszystkim to, że substancja impregnująca głębiej wchodzi w drewno. Dodatkowo dzięki tej metodzie, jesteśmy pewni, że warstwa impregnatu nakładana jest równomiernie, co ma duże znaczenie w przeprowadzaniu tego procesu. Metodę ręczną stosuje się do większości impregnatów oraz przede wszystkim na mniejszych powierzchniach. Wymaga ona jednak większej precyzji.

Konserwacja drewnianych powierzchni

Stare, drewniane meble może nie zawsze mogą nam się podobać ale mają one często w sobie duszę, która dodaje wnętrzu prawdziwie magicznej atmosfery. Jeśli mamy stół po babci, czy kredens, którego szkoda nam wyrzucać ale jest brzydki przez swoją starość, nie wyrzucajmy tego od razu! Na rynku znajdziesz ogromną ilość preparatów, które umożliwią Ci odnowienie starych mebli, które po odzyskaniu dawnego blasku, będą stanowić doskonałą ozdobę Twojego domu.